Planowanie posiłków, czyli jak często karmić kota

Planowanie posiłków, czyli jak często karmić kota

Mówi się, że koty w przeciwieństwie do psów, potrafią same kontrolować swój apetyt i dawkować sobie jedzenie, nawet jeśli mają je ciągle dostępne. Jednak spotyka się koty z otyłością. Jak często więc karmić kota i w jakich ilościach, żeby zdrowo żył i miał energię? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Karmy dla kota

Zacznijmy od przypomnienia najważniejszych informacji czyli tego czym kota karmić. Koci jadłospis powinien zawierać przede wszystkim odpowiednie ilości białka. Białka zwierzęcego najwyższej jakości! Ważny jest również stosunek ilości białka do tłuszczu. Zaleca się, aby podawać kotu karmę mokrą zamiennie z suchą w stosunku 9:1. Dieta mieszana jest lubiana przez koty, a jednocześnie korzystna dla ich zdrowia. Mokra karma jest bardziej odżywcza, nawadnia. Sucha zaś pomaga w oczyszczaniu jelit i wspiera w utrzymaniu zdrowych zębów. Oczywiście możliwe jest również samodzielne przygotowywanie posiłków, jednak trzeba to robić z dużą uwagę i w pełnym rozumieniu zasad żywienia naszych mruczków. Nie bójmy się gotowych karm. Nad ich jakością i bilansowaniem czuwają specjaliści, a czytając etykiety i składy łatwo wybierzemy najlepszą karmę dla kota. Ważna jest świeżość posiłków. Koty są wybredne, dlatego też wiele osób preferuje karmy w saszetkach, których wielkość jest najczęściej dopasowana do jednorazowych, sugerowanych dawek pożywienia dla kotów. Więcej o karmach dla kotów i rekomendacjach przeczytasz w innych naszych artykułach. Sprawdź:

Mokra karma dla kota – na jaką warto się zdecydować? – Super Benek

Jak karmić kota? Czym i jak często? – Super Benek

 

Ile kot powinien jeść?

Czynniki jakie wpływają na liczbę kalorii, jaką powinny konsumować nasze koty jest zależna od paru zmiennych. Najbardziej podstawową z nich jest masa ciała. Jasnym jest, że rasy kotów dużych, jak na przykład Main Coon potrzebują więcej pokarmu niż koty małe. Na opakowaniach karm zazwyczaj podawana jest sugerowana wielkość porcji w odniesieniu do masy zwierzęcia – warto się nią sugerować. Jednak weźmy pod uwagę również:
wiek kota i aktywności – kocięta, które rosną naturalnie potrzebują więcej energii, a więc i kalorii oraz składników odżywczych. Tempo metabolizmy maleje z wiekiem.
przebyte zabiegi – po zabiegach kastracji czy sterylizacji metabolizm zmniejsza się, a na wskutek zmian hormonalnych koty mają o wiele większy apetyt niż wcześniej.
stan zdrowia – jeżeli nasz kot ma jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, jego żywienie, w tym także wielkość porcji, najlepiej skonsultować z weterynarzem prowadzącym.

Ustalając wielkość porcji pamiętajmy jednak również o przekąskach, którymi w ciągu dnia rozpieszczamy kota. To również są kalorie, które pochłaniają nasze koty! Musimy więc zmniejszyć ilość podstawowych posiłków. Pamiętajmy – koty uwielbiają smaczki, jednak nie powinny być ich bazowym pokarmem i przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania wartości energetycznej.

Otyłość to choroba!

Jak często karmić kota

Koty lubią rutynę. Lubią ją i jest dla nich ważna! Stałe godziny podawania posiłków istotniej wpływają na emocje zwierzęcia. Budują zaufanie do opiekuna, zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Jak więc ustalić, kiedy i jak często podawać kotu jedzenie? Poznając jego pierwotne zachowania! Koty to drapieżniki. W naturalnym środowisku jadłyby często, ale w małych ilościach. Ich instynkt łowiecki każe im polować niemal przez cały dzień, dlatego mogą jeść nawet 20 razy w ciągu dnia! W naszych domach możemy ograniczyć liczbę posiłków jednak wciąż 4-5 posiłków  rozłożonych na cały dzień to najbardziej optymalna ilość. Co więc zrobić, jeżeli pracujemy i przez parę godzin nie ma nas w domu? Tutaj pomocą będzie karma sucha. Rano, popołudniu i wieczorem podawajmy kotu karmę mokrą. A na czas naszej nieobecności zostawiajmy pokarm suchy. Ważna uwaga: koty jedzą również w nocy! Są wtedy tak samo, a nawet bardziej aktywne. Dlatego również na noc powinny mieć dostęp do karmy – w tym przypadku znów, najlepiej suchej.

 

 

Jak często karmić kota po sterylizacji lub kastracji?

Tak jak wspomnieliśmy, karmienie kota po zabiegach kastracji czy sterylizacji nieco się różni. Zabiegi te zaburzają gospodarkę hormonalną zwierzęcia. Mają one większy apetyt. Nie trudno wtedy o nadwagę, która jest chorobą! Żywienie wtedy musi być bardzo dobrze zbilansowane oraz kontrolowane. Najlepiej wybierać karmy dedykowane. Oprócz proporcji białka do tłuszczu, zawierają one składniki dbające o układ moczowy kotów. Ważne jest częste kontrolowanie wagi zwierzęcia. Gdy tylko zauważamy że robi się cięższy – zmniejszajmy kaloryczność przyjmowanych pokarmów.