Jak karmić kota? Czym i jak często?

Jak karmić kota? Czym i jak często?

Kot jest zwierzęciem mięsożernym. To jest pierwsza i podstawowa wiadomości, którą należy zapamiętać i przyswoić, gdy zastanawiamy się jak karmić kota. Ale czy to wyjaśnia jak i kiedy karmić naszego mruczka? Niekoniecznie. Dlatego poniżej prezentujemy podstawowe zasady żywienia kota.

 

Czym NIE karmić kota?

Powtórzmy to raz jeszcze: kot jest mięsożerny. I ma duże zapotrzebowanie na białko zwierzęce. Nawet jeżeli podje trochę trawy czy zbóż, to możemy zobaczyć, że wydali je w niezmienionej formie. Zupełnie ich nie trawi. W naturalnym środowisku przyjmuje niewielkie ilości roślin, ponieważ zjada całą swoją ofiarę wraz z narządami wewnętrznymi i tym co się w nich znajduje. Raczej niewskazane dla kota jest mięso wieprzowe, które jest bardzo tłuste. Poza tym należy się dwa razy zastanowić czy chcemy podać kotu kości drobiowe. Są łamliwe i mogą przebić koci żołądek. Kolejna kwestia to mleko. Tylko małe koty trawią i potrzebują mleka (przede wszystkim jednak mleka matki lub produktów mlekozastępczych dostosowanych pod koty). Podawanie mleka dorosłemu kotu może prowadzić do biegunki i w efekcie do odwodnienia! Bardziej szczegółowa lista produktów, których lepiej nie podawać kotu znajduje się w artykule: link

 

 

Jak karmić kota, który przebywa w domu/mieszkaniu?

Kotom niewychodzącym (często, potocznie nazywane „domowymi”) mimo, ze od lat przebywają wśród ludzi, wciąż powinniśmy podawać pożywienie inspirowane ich naturalnym sposobem odżywiania. Jednak należy pamiętać, że koty, które nie wychodzą potrzebują nieco mniej kalorii i tłuszczu, ponieważ mniej się ruszają. Powinny też otrzymywać pokarm zawierający włókna celulozowe, aby odkłaczać układ pokarmowy. Można samemu komponować dietę, jednak ważne jest, żeby najpierw doedukować się w zakresie przygotowywania i bilansowania posiłków. Przydatna będzie strona: www.barfnyswiat.org. Jeżeli jednak chcemy korzystać z gotowych rozwiązań, to powinniśmy skupić się na mokrej karmie. I koniecznie przed zakupem przeczytać etykietę! Na co zwracać uwagę?

– Na zawartość mięsa w karmie,

– Rodzaj użytego mięsa,

– Dodatki funkcjonalne (witaminy, minerały, taurynę)

Karmę suchą możemy podawać jako dodatek do żywienia karmą morką. Jest świetnym dodatkiem, gdy musimy zostawić kota na nieco dłużej samego w domu. Lub jako urozmaicenie posiłków i zachęta do zabaw i aktywności fizycznej.

karma dla kota super benek

Jak często karmić kota?

Znów musimy wrócić do pierwotnego sposobu odżywiania się kotów, żeby odpowiedzieć na pytanie: jak często karmić kota? Żyjące na wolności koty polują na gryzonie i drobne ptaki. Takie pożywienie dostarcza niewielką kaloryczności na raz, więc koty muszą zdobywać pożywienie kilka-kilkanaście razy dziennie. Dlatego w warunkach domowych również powinny jeść często, ale niewielkimi porcjami. Karmę mokrą powinniśmy dawkować 2-3 razy dziennie, a dostęp do suchej (jako dodatkowej) koty mogą mieć cały czas. Zwierzęta te instynktownie wiedzą ile powinny pobrać pokarmu, więc istnieje niewielkie ryzyko przejedzenia się. W miarę poznawania kota i obserwowania jego nawyków, sami będziemy wiedzieli ile jednorazowo dawkować mokrej karmy, żeby nie stała zbyt długo w miseczce. Oczywiście jeżeli nagle zmienia się sytuacja kota – częściej się rusza, został wykastrowany, czy dochodzą choroby – musimy modyfikować i sposób odżywania i częstotliwości podawania pokarmu.

 

REKLAMA