Jak dbać o sierść kota i dlaczego to ważne dla zdrowia Twojego pupila?

Jak dbać o sierść kota i dlaczego to ważne dla zdrowia Twojego pupila?

Twój kot ma sierść i zastanawiasz się, jak o nią dbać? To bardzo dobrze! Zacznijmy od odrobiny teorii. Kocia sierść to tak naprawdę trzy rodzaje włosów, do których zaliczamy podszerstek (czyli włos puch), włos ościsty oraz włos okrywowy znany jako przewodni. I w zasadzie to o te trzy warstwy trzeba zadbać, jeśli myśli się o kompleksowej pielęgnacji kociej sierści.

Kocia sierść – jak się jej pozbyć i dlaczego?

 

A ma to znaczenie nie tylko w związku z wyglądem, bo kot to nie pocztówka, by go oglądać, ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo Twojego zwierzaka. Koty mają to do siebie, że są czyściochami (dbanie o higienę jest jedną z ważniejszych czynności), a  wylizywania sierść, która najpierw ląduje na ich języku, później trafia do przełyku i do żołądka. Można zatem zauważyć, że zlizana sierść przekształca się w przewodzie pokarmowym w tzw. boazery (kule) włosowe, które kot wydali. Zbyt duża ilość takich kul może zalegać w żołądku skrajnych przypadkach trzeba usuwać je operacyjnie. Zapamiętaj więc, że kosmetyki, które znajdą się na sierści Twojego kota, trafia do jego żołądka. Weź pod uwagę, że koty raczej nie lubią być kąpane.

 

Oczywiście kot zawsze będzie połykał sierść, ale regularna pielęgnacja spowoduje, że jakość włosa będzie lepsza. Zatem dbanie o sierść kotów powinno obejmować zarówno przemyślane używanie kosmetyków (jeśli takich używasz), jak i usuwanie sierści, o tyle o ile to możliwe przy pomocy odpowiednich grzebieni czy szczotek. Pomocne usuwanie z żołądka być pasty na odkłaczanie. Oprócz powstawania kul, nieczesanie kota może powodować pojawianie się kołtunów, ich usuwanie może być bolesne. Wśród licznych artykułów których możesz używać do czesania Kota warto wymienić metalowy Grzebień z szeroko rozstawionymi zębami (lub wąsko), grzebień plastikowy, który może elektryzować futro lub rożnego rodzaju szczotki. I tutaj znowu, jeśli zastanawiasz się nad pytaniem „Czym wyczesywać koty”? Odpowiedź brzmi:, to zależy. Po pierwsze od ilości sierści po drugie od rodzaju włosa, po trzecie od cech indywidualnych (biologicznych). Sprawdź różne opcje.

 

 

 

Jakie kosmetyki do pielęgnacji sierści kota?

 

Podstawową zasadą – jeśli planujesz użycie kosmetyków – jest wybór preparatów dla kota. W żadnym wypadku nie powinieneś używać kosmetyków ludzkich, by pielęgnować sierść kota. Dlaczego? Uzasadnieniem jest to, że kot i człowiek mają inne pH skóry, ale też inne biologiczne wskaźniki. Użycie niewłaściwych kosmetyków może wiązać się z podrażnieniami i innymi dolegliwościami. Co więcej, używanie niewłaściwych preparatów może skutkować przerzedzaniem włosów, powstaniem kołtunów czy elektryzacją futra. To, co należy stosować to dedykowane kotom kosmetyki. To preparaty delikatne, składające się zazwyczaj z olejków i łagodnych aromatów. W ich składzie mogą znajdować się specyfiki o działaniu bakteriobójczym przeciwzapalnym, regenerującym skórę i strukturę włosa.

jak dbać o sierść kota - kąpiele

Kąpanie kota może okazać się sporym wyzwaniem, ale są sytuacje, kiedy to konieczność

Zbyt duże wypadanie sierści Może być sygnałem ostrzegawczym. Kondycja włosów kota może sygnalizować pogorszenie stanu zdrowia, wskazywać na Problemy dermatologiczne alergię inwazję pasożytów zewnętrznych lub wskazywać na zaburzenia hormonalne. Jeżeli zauważysz że twój kot pomimo pielęgnacji kosmetyczne jak i mechanicznej traci zbyt wiele sierści np. ma gołe placki na skórze (niepokryte włosem tam, gdzie powinno się znajdować), skontaktuj się z weterynarzem). By wesprzeć porost włosów u kora, można wesprzeć jego dietę suplementację witamin i innych składników odżywczych (np. cynk, żelazo, krzem i miedź).

 

 

Jak często czesać kota?

 

Wyczesywanie obumarłych włosów może wpłynąć na zmniejszenie ilości sierści, która trafi do żołądka Twojego zwierzaka. Jeśli zastanawiasz się, jak często powtarzać tę czynność, odpowiedź jest krótka. To zależy i jest indywidualne w przypadku każdego przedstawiciela gatunku kotów. Najważniejszą zasadą jest regularność i konsekwencja – bo to one wpływają na odrastanie i efekty. Częstotliwość wyczesywania kotów zależy również  z jednej strony od rodzaju sierści, z drugiej od indywidualnych cech kota, z kolejnej zaś strony od pory roku. Porost kocich włosów jest zależymy od czynników wśród których można wymienić: dietę, czynniki środowiskowe, nehawioralne czy zdrowotne.

Czesanie kota - najważniejsze informacje

Czesanie jest szczególnie ważne w okresie linienia

Należy również pamiętać, że wiosna i jesień to pory roku, gdy koty gubić mogą znacznie więcej sierści (związane jest to.porą linienia). Wpływa na to dostosowanie kociego organizmu do temperatury i ilości światła. Radzimy, by obserwować pupila i ową regularność dopasować na tej podstawie. Koty, które są krótkowłose można czesać rzadziej (np. raz lub dwa razy w tygodniu), ten rodzaj sierści sprawia mniej problemów zarówno właścicielowi, jak i samemu kotu. Koty długowłosy charakteryzuje większa ilość starych obumarłych włosów. Hamują one nie tylko wzrost nowych ale także wypadają, co wiąże się z pozostawianiem ich na meblach, podłodze, ubraniach.  W miejscu wyczesanych obumarłych włosów zaczynają rosnąć nowe.