Jak podróżować z kotem?

Jak podróżować z kotem?

Choć koty niezaprzeczalnie stały się częścią rodziny, należy pamiętać, że nie są ludźmi. Mają swoje przyzwyczajenia i odmienny od ludzkiego sposób funkcjonowania wyznaczony przez biologię. Oznacza to, że niektóre sytuacje, takie jak na przykład podróż, mogą być dla nich stresujące. Jednakże, jeśli uważasz, że musisz zrezygnować z wyjazdów, nic bardziej mylnego. Sprawdź, jak przygotować się do podróży z kotem.

Kot w podróży – jak się przygotować?

Koty to zwierzęta terytorialne, dlatego najlepiej czują się w dobrze znamy miejscu, w którym polują, jedzą, śpią i załatwiają swoje pozostałe potrzeby. By możliwie jak najbardziej ułatwić podróż, można stworzyć kotu dobrze kojarzące się warunki środowiska w którym przebywają na co dzień. Przed wyjazdem oswój swojego kota z transporterem, w którym będzie podróżował np. wystawiając go na kilka dni przed wyjazdem, by mógł wejść do niego i pozostawić swój zapach. Pamiętaj, by kota nakarmić kilka godz. przed wyjazdem, być może zdąży się załatwić jeszcze przed wycieczką. Zbyt późne jedzenie może spowodować, że zwierzę czując wibracje podczas podróży lub obce zapachy, zwymiotuje. Poszukując transportera, pomyśl o wielkości kota, jego wadze i tego, jak się najczęściej zachowuje. Duże koty o energicznym usposobieniu potrzebują większego transportera z twardego tworzywa z mocnym zatrzaskiem. Dużym udogodnieniem może być transporter z rynienką na odchody, wentylacją i otworem do głaskania.

Kot w podróży - transporter

Dobra transporter to podstawa

Przygotowanie do podróży – co zabrać?

Przed wyjazdem upewnij się, że Twój kot jest zdrowy. W podróży zapewnij kotu bezpieczne warunki – optymalnie zbliżone do domowych. Temperatura i wilgotność powietrza, cisza (hałas może jeszcze bardziej stresować zwierzę), a także brak zapachów innych zwierząt to podstawa.
Jedziesz samochodem? Pamiętaj o zapięciu pasów. W innych środkach komunikacji, transporter również musi stabilnie przywierać do podłoża. Nie wskazane jest, by coś w niego uderzyło lub powodowało większe przesunięcia (wibracje).
Kota możesz uspokoić również dzięki produktom z walerianą lub kocimiętką. Dodatkowo transporter możesz wyciszyć przy pomocy ręcznika lub specjalnego pokrowca. Podczas podróży rozmawiaj ze swoim kotem, rozpoznawalny kot może pozytywnie wpłynąć na zwierzę.
Jak przygotować transporter do podróży? Nie zapominaj o dobrze kojarzonych zabawkach, ulubionym kocyku (a nawet dwóch) czy kocich przysmakach. Podobnie jak u ludzi, znajome rzeczy, przywodzące pozytywne skojarzenia sprawiają, że kot może poczuć się bezpiecznie, a w konsekwencji odprężyć.

Zastanawiasz się po co brać kocyk dla kota w podróży? Po pierwsze – kot poczuje dobrze znajomy zapach, a po drugie, kocyk będzie przytulnym przykryciem na spód transportera lub dla samego zwierzaka.

 

 

Transport kota – pociąg, samochód czy samolot?

Bez względu na to, dokąd zamierzasz odbyć podróż ze swoim pupilem, zapoznaj się z zasadami, które obowiązują w miejscu, do którego jedziesz, lecisz lub płyniesz. Sprawdź, czy środek transportu, który wybrałeś, przewiduje możliwość przewozu kotów. Przykładowo większość krajów w Unii Europejskiej wymagaj aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie, oznakowania kota czipem oraz posiadania ważnego (aktualnego) paszportu kota. Taki paszport dla kota może wystawić weterynarz, pod warunkiem, że spełnia ono odpowiednie wymogi. Podróżujący z kotem, który nie jest jego właścicielem, musi posiadać upoważnienie. Należy pamiętać, że w krajach członkowskich, jak również w krajach spoza Unii Europejskiej, mogą obowiązywać inne wymogi wewnętrzne. Inne przepisy dotyczące przewozu zwierząt obowiązują w samolocie, inne na statku, a także w pociągu. Pamiętaj, by w transporcie pozamykane były okna, najlepiej zabezpiecz kota w szelki lub obrożę i smycz. Podczas podróży zapewnij kotu pożywienie oraz nawodnienie. I nie zapomnij, by sprawdzić, czy hotel lub inne miejsce, w którym zamieszkasz, zezwalał na przebywanie zwierząt.

 

 

Pobyt kota w nowym miejscu

Po przyjeździe z kotem do nieznanego miejsca obserwuj jak on się aklimatyzuje. Rozłóż miseczki z karmą, kuwetę ze żwirkiem i zabawki, które przywiozłeś z domu. Pamiętaj, by produkty takie jak karma lub żwirek, były takie same, do jakich kot przyzwyczajony jest na co dzień. Jak już to wszystko rozstawisz, daj zwierzęciu czas na to, by poczuł i poznał nowe miejsce. Obserwuj, jeśli twój kot lub kotka z przerażeniem wybiegła z transportera i schowała się na krześle pod stołem, daj jej czas na uspokojenie i oswojenie się ze zmianą. Nie ściągaj na siłę kota, nie próbuj go przekupić smaczkami lub zabawą. Podobnie jak człowiek, musi przyzwyczaić się do zmiany otoczenia.