Mokra karma dla kota – na jaką warto się zdecydować?

Mokra karma dla kota – na jaką warto się zdecydować?

Koty to wyjątkowi smakosze. Wyjątkowi to często znaczy w ich przypadku wybredni. Nie każda mokra karma dla kota przypadnie do gustu Twojemu mruczkowi. Zwracają one bardzo dużą uwagę na to co jedzą. Żywienie kotów może być więc trudne. Stanie się jednak o wiele prostsze, jeśli będziemy wiedzieli, na co zwracać uwagę przy wyborze mokrej karmy.

Czy mokra karma dla kota jest zdrowa?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie czy to właśnie mokra karma powinna być podstawą żywienia kota. Wokół pożywienia dla kotów narosło wiele mitów. Wypowiada się wielu specjalistów: weterynarze, właściciele, pasjonaci, czy specjaliście od żywienia kotów. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych wytycznych. Stosując się do nich macie pewność, że nie robicie krzywdy swojemu pupilowi.

  • Nie dla resztek ze stołu. Układ pokarmowy kotów nie jest przystosowany do trawienia soli czy przypraw, które lądują na naszych talerzach.
  • Koty to mięsożercy. Brak mięsa i produktów mięsnych jest dla nich szkodliwy, dlatego żadne diety wege nie wchodzą w grę. Warzywa i produkty warzywne mogą natomiast stanowić dodatek do diety mięsnej kota.
  • Mleko nie jest odpowiednim pożywieniem dla kota. W kocich miskach powinna znajdować się woda. Duże ilości mleka mogą prowadzić do problemów z trawieniem.
  • Możliwe jest przygotowywanie pokarmów dla kota samodzielnie. Wcześniej jednak należy zagłębić się źródła mówiące o tym jak działa organizm mruczka oraz jak odpowiednio bilansować posiłki.

A więc czy mokra karma jest dla kota zdrowa? Tak. Karmy komponowane są przez specjalistów wedle aktualnych zaleceń FEDIAF (Europejskiej Federacji Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych).

 

Mokra karma dla kota – dlaczego warto?

Oczywiście mokra karma nie jest jedyną opcją na żywienie kota. Jakie są zalety mokrej karmy?

Jak wcześniej wspomnieliśmy – jest komponowana w odniesieniu do aktualnych zaleceń instytucji zrzeszającej specjalistów ds. żywienia. Możemy więc być pewni, że nie zawiera szkodliwych dla naszego  kota substancji, oraz ma dodatki funkcjonalne, które potrzebne są do prawidłowego rozwoju.

Morka karma jest dla kota bardziej naturalnym pożywieniem ponieważ jest bliżej świeżego mięsa.

Zawiera też sporo wody, dzięki czemu dobrze nawadnia. Koty nie lubią pić, wolą czerpać wodę z pożywienia właśnie.

Cechuje się intensywnym, przyjemnym zapachem. Kot chętniej będzie po nią sięgał.

Ten sposób żywienia jest wygodny. Saszetki czy puszki dostępne są w niemal każdym sklepie, można je przechowywać bez lodówki. Wystarczy otworzyć i podać kotu.

 

Mokra karma dla kota dobrej jakości czyli jaka?

Czy każda mokra karma dla kota jest tak samo dobra? Niekoniecznie. Tak jak i z produktami dla ludzi – należy zwrócić uwagę na to co kupujemy. Niektórzy producenci ponad jakość stawiają na to, by finalny produkt był tani. Oszczędzają więc maksymalnie na składnikach i szukają tańszych zamienników. Co to znaczy dla mokrej karmy dla kota? Możemy spotkać wiele karmy, w których więcej białka pochodzi z produktów roślinnych niż zwierzęcych. Wcześniej zaznaczaliśmy, że warzywa czy zboża nie są trujące dla kotów, jednak to mięso powinno stanowić podstawę żywienia. Aby uatrakcyjnić karmę dla kota producenci tacy dodają wiele substancji aromatyzujących, stabilizujących. Oszczędności mogą być też związane z dodatkami funkcjonalnymi w karmie.

mokra karma dla kota - wysoka zawartość mięsa

Reklama

Mokra karma dla kota – junior

Szczególnie ważne jest dobranie karmy dla kocięcia. Jaka powinna być pierwsza karma dla kotka? Najlepiej wybierać te z dopiskiem „JUNIOR”. Poza odpowiednią ilością białka, witamin, składników mineralnych i innych substancji koniecznych do rozwoju kociaka, karmy takie są dopasowane do możliwości trawienia przez nierozwinięty jeszcze układ pokarmowy. Pomiędzy czwartym a dwunastym miesiącem życia mimo, że wzrost kociąt jest już wolniejszy, to jednak wciąż potrzebują pożywienia wysokoenergetycznego, ponieważ są niezwykle ruchliwe. Tak wymagania biorą pod uwagę specjaliści, którzy komponują karmy JUNIOR. Dla młodych kotów mokra karma będzie zdecydowanie lepszym wyborem też ze względu na zęby mleczne. Łatwiej będzie im przyswoić pokarm.

 

Jak wybrać mokrą karmę dla kota?

Wybierając mokrą karmę dla kota powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na zawartość mięsa. Wysoki procent mięsa oraz dodatek tauryny i witamin może już nam powiedzieć, o tym, że karma jest dobra dla naszego kota. Warto też zerknąć na tabelę składników odżywczych – jeżeli białko i tłuszczu jest więcej niż węglowodanów i cukrów, możemy po nią sięgnąć.
Oczywiście lepiej, jeżeli w karmie znajduje się mięso, a nie „produkty pochodzenia zwierzęcego”. Nie bez znaczenia jest również smakowitość, ale to już oceni nasz kot 😊 Jeżeli widzimy, że któryś smak karmy lub konkretna marka nie smakuje kotu, to nawet jeżeli wiemy, że ma bardzo dobry skład – należy ją zmienić. Spróbujmy kupić inną. Tak jak wspomnieliśmy na początku – koty są wyjątkowymi smakoszami i nie każdy pokarm je zadowoli.