Kastracja kota – najważniejsze informacje

Kastracja kota – najważniejsze informacje

Kastracja kota to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna. Urosło wokół niej jednak wiele mitów. Szczególnie pod kątem tego, czy kastracja kota jest dla niego korzystna czy może zaszkodzić, oraz kiedy najlepiej wykonać ten zabieg. Warto przed konsultacją u weterynarza, dowiedzieć się jak najwięcej, aby móc zadać odpowiednie pytania lub rozwiać swoje wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

Sterylizacja czy kastracja kota?

Przyjęło się mówić zamiennie – sterylizacja bądź kastracja kotów. Lub też dzielenie tych zabiegów pod kątem płci – kastracja kocurów, a sterylizacja kotek. Jednak te dwa zabiegi się od siebie różnią. Sterylizacja polega na ograniczeniu rozmnażania poprzez podwiązanie jajników i jąder (czyli wykonuje się ją u obu płci). Kastracja to zaś trwałe usunięcie wcześniej wymienionych narządów. W weterynarii zdecydowanie częściej i też rekomenduje się wykonywanie kastracji. Dlaczego? Ponieważ oprócz bezpłodności unikamy wahania hormonów u zwierzaków, zapobiegamy nowotworom układu rodnego. Więc w pozostałej części artykułu skupimy się właśnie na zabiegu kastracji kotów – w odniesieniu i do kocurów i do kotek.

Dlaczego warto wykastrować kota?

Zabieg kastracji kotów jest dobry i z punktu widzenia opiekuna, jak i samego zwierzaka. Kastrując koty zapobiegamy niekontrolowanemu rozmnażaniu, a więc i możliwej bezdomności.

Kastracja zwiększa prawdopodobieństwo dłuższego życia kota. Badania wskazują, że kocury średnio żyją nawet drugie tyle, a kotkom kastracja przedłuży życie o 1/3. Kastracja całkowicie eliminuje popęd seksualny kotów.

Niezaspokojone potrzebny w przypadku braku zabiegu, to ogromny stres dla zwierzęcia, a i dla właścicieli spore wyzwanie. Kto nie słyszał o słynnym “marcowaniu kotów”….

Zapobiegamy również chorobom przenoszonym drogom płciową oraz ranom i walkom podczas stawania w konkury kocurów niewykastrowanych.

Tak jak wspomnieliśmy na początku – zabieg pozwala uniknąć chorób narządów rodnych (nowotworów, cysty, wielotorbielowatości macicy).

Każdy zabieg chirurgiczny, w tym i kastracja niesie za sobą pewne ryzyko. Największym w przypadku kastracji jest znieczulenie ogólne. Istnieje niewielka szansa, że kot nie obudzi z narkozy lub jego serce nie poradzi sobie z tym obciążaniem. Jednak w weterynarii są to wyjątkowo rzadkie przypadki, a środki anestezjologiczne są opracowane pod katem wieku i gabarytów kociaków.

Kiedy wykonać kastrację kota?

Możemy wyróżnić kastrację:

  • pediatryczną,
  • wczesną,
  • po pierwszej rujce.
kastracja kota młodego

Młody kot szybciej dojdzie do siebie po kastracji

Obecnie najczęściej poleca się kastrację wczesną, a więc przeprowadzaną między 3 a 5 miesiącem życia. Pediatryczna to zabieg w 7 lub 8 tygodniu, jednak ta forma, mimo, że stosowana od wielu lat, nie jest szczególnie często praktykowana obecnie. Niektórzy weterynarze odradzają ją ze względu na szczepienia, czy też możliwość zaburzeń w psychice kota (koty mogą już na zawsze stać się bardzo infantylne). A jakie są zalety kastracji wczesnej? Przede wszystkim narządy są mniejsze i mniej ukrwione, co pozwala zmniejszyć nacięcie w porównaniu do kastracji po rui oraz mniejsze ryzyko krwawienia. Młodsze koty szybciej do siebie dochodzą – szybko wybudzają się z narkozy, nie zawsze potrzebują ubranka ochronnego, a nawet jeśli, łatwiej go akceptują. Zabieg wczesny zapobiega permanentnej rui (starsze kotki po osiągnieciu dojrzałości płciowej mogą wpaść w stan permanentnej rui, która uniemożliwia prawidłowe wyznaczenie terminu zabiegu). Już kilkunastotygodniowe kotki mogą mieć problem z cystami oraz torbielami, dlatego wcześniejszy zabieg, również po tym kątem jest bardziej korzystny. Kocury nie wykształcą jeszcze nawyku znaczenia powierzchni moczem, jeżeli również w ich przypadku zdecydujemy się na wczesną kastrację.

Ostateczna decyzję kiedy przeprowadzić zabieg u naszego podopiecznego należy skonsultować i omówić z lekarzem weterynarii, który zbada kota oraz zarekomenduje najlepsze rozwiązanie.

Jak przygotować kota do kastracji

Przed zabiegiem konieczna jest wstępna konsultacja weterynaryjna. Lekarz będzie pytał o wiele kwestii zdrowotnych kota – jego zachowanie, apetyt, wymioty, kał. Warto więc parę dni wcześniej jeszcze baczniej obserwować kota, aby podać jak najbardziej szczegółowe informacje. Będą one podstawą do zakwalifikowania kota do zabiegu. Oczywiście lekarz wykona również badania – badanie krwi, badania kliniczne, a w określonych przypadkach USG czy RTG.
Ze względu na znieczulenie ogólne wymagane jest, aby kot był na czczo w dniu zabiegu. Młode kociaki – ze względu na szybkie trawienie – powinny być bez posiłku 3-4 godziny, dorosłe dłużej – około 6 godzin. Ostatnim posiłkiem przed głodówką powinna być karma mokra, tak samo jak pierwszym po kastracji. Na około godzinę przed zabiegiem zabieramy również wodę.
Jeżeli podajemy kotu regularnie leki (np. na cukrzycę lub nadczynność tarczycy)- również przed zabiegiem podajemy je według harmonogramu.

Żywienie kota po kastracji

 

Reklama. Karma mokra dla kotów po kastracji

Czy po zabiegu kastracji kot przytyje? To zależy przed wszystkie od nas – opiekunów. prawdą jest, że w wyniku zmian hormonalnych apetyt mruczkowi może bardzo dopisywać. Jednak zapotrzebowanie kaloryczne jego organizmu jest nieco mniejsze. Dlatego też zaleca się kupowanie karm dedykowanych kotom po kastracji. Maja one nieco mniejszą kaloryczność i więcej substancji mineralnych wspierających układ moczowy. Równie ważne jest karmienie kota małymi porcjami oraz pod żadnym pozorem, nie pozostawianie mu karmy do jedzenia bez ograniczeń!