Dlaczego kot wymiotuje – najczęstsze przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi

Dlaczego kot wymiotuje – najczęstsze przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi

Kot wymiotuje, a my od razu zastanawiamy się: czy zjadł coś nieświeżego, co mu zaszkodziło? Jest to normalne, ponieważ porównujemy jego objawy do naszych, ludzkich. Jednak kocie wymioty mogą mieć przeróżne podłoże. Więc dlaczego kot wymiotuje i jak możemy mu pomóc? Zapoznaj się z artykułem, a poznasz najczęstsze przyczyny kocich wymiotów.

Kot wymiotuje czy kotu się ulewa?

 

Pierwszą sprawą, którą trzeba zweryfikować to to, czy kot rzeczywiście wymiotuje czy tylko mu się ulewa? Na czym polega różnica? Kot wymiotuje, gdy zwraca treść żołądkową. Podczas tego możemy zaobserwować pracę bocznych części brzucha (podobnych do skurczy). Ulewanie zaś to zwracanie pokarmu z wyższych partii przewodu pokarmowego. Wydalana treść nie jest aż tak dobrze strawiona, wyraźnie widać, co kot ostatnio jadł. Druga opisana przypadłość jest najczęściej związana ze zbyt łapczywym zjadaniem pokarmu lub przejadaniem się. Jedzenie to przyjemność, również dla kota. I  mimo, że koty jedzą spokojniej niż psy i mają mniejszą tendencję do objadania się, to jednak i naszym mruczkom zdarza się wpaść w szał jedzenia. Układ pokarmowy nie nadąża wtedy z przyjmowanie i trawieniem pokarmy. Wtedy właśnie może dojść do ulewania się kotu

Jak pomóc kotu?
Jeżeli widzimy, że nasz mruczek ma problem ze zbyt łapczywym zjadaniem pokarmów lub przejadanie się – warto kupić mu socjalnie miski spowalniające i wydzielać niewielkie ilości pożywienia.

 

 

Kocie wymioty z powodu zakłaczenia

 

Podczas codziennej pielęgnacji kot za pomocą ostrego języka wylizuje z sierści martwe włosy. Następnie wydala je wraz z odchodami. Jednak szczególnie koty długowłose dodatkowo muszą pozbywać się zalegających w postaci pilobezoarów (kul włosowych), które zalegają w ich układzie pokarmowym. Najczęściej wtedy specjalnie zjadają liście lub trawę, żeby wywołać wymioty. Takie konwulsje raz na jakiś czas, nie są powodem do niepokoju. Jeśli jednak zdarza się to częściej lub są bardzo obfite, warto skonsultować się z weterynarzem.

Jak pomóc kotu?
Jak wytłumaczyliśmy wyżej, wymioty kota spowodowane sierścią są naturalną sprawą. Mimo to możemy pomóc naszym Mruczkom. Pierwszym krokiem jest wyczesywanie kota, aby jak najwięcej włosów zostawało na szczotce. Warto też zastanowić się nad specjalną karmą zawierającą włókna roślinne, które pomagają kotu w wypróżnianiu.

 

 

Kocie wymioty a nieodpowiedni pokarm

 

dlaczego kot wymiotuje - zatrucie roślinamu

Niektóre rośliny mogą spowodować zatrucie u kota Zdjęcie @https://unsplash.com/

Słodycze – czekolada, lody czy domowe ciasta – dla nas pyszności, dla kotów produkty szkodliwe! Tak to właśnie częstowanie mruczka smakołykami z „ludzkiego talerza”, może być powodem przez który kot wymiotuje. Wiele produktów, które na co dzień spożywamy jest niezdrowe czy nawet trujące. Na przykład: cebula (smażona, gotowana, szczypiorek czy dymka – pod każdą postacią) może wywołać biegunkę i wymioty. Również mleko oraz wspomniane wcześniej słodycze. Bardziej szczegółową listę produktów zakazanych opisaliśmy w artykule: link 
Większość opiekunów jest świadomych tego, że kotom potrzebna jest odpowiednia karma, jednak to ciekawskie mruczki mogą wskoczyć na stół i spróbować czegoś z naszego talerza, lub na parapet aby podgryźć sobie co nieco szczypiorku. Dlatego, jeśli zauważymy, że nasz kot ma rozwolnienie i wymiotuje zastanówmy się czy nie miał możliwości spróbowania czegoś zabronionego.

 

 

 

 

Jak pomóc kotu?
Oczywiście najważniejsze jest zapobieganie, dlatego nie karm pokarmem „dla ludzi”. Postaraj się również zabezpieczyć produkty i rośliny przed kotem, aby nie miał do nich dostępu. Jeżeli wiesz lub podejrzewasz, że jadł coś niedozwolonego, ale nie wymiotuje, pozwól przewodowi pokarmowemu nieco odpocząć i nakarm kota dopiero za parę godzin. W przypadku kiedy kot wymiotuje i ma biegunkę – udaj się z nim do weterynarza.

 

 

 

Kot może zatruć się chemikaliami lub toksynami

 

W naszych domach na kota czyha wiele niebezpieczeństw. Spożycie toksyn lub chemikaliów może doprowadzić do tego, że kot zwymiotuje. Reakcja jest zazwyczaj prawie natychmiastowa. Co może doprowadzić do takiego zatrucia? Wiele kwiatów, które rosną w naszych domach może niekorzystnie wpływać na naszego pupila. Chociażby popularna monstera, fikus czy skrzydłokwiat.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że środki chemiczne, które używamy do czyszczenia w domach i mieszkaniach również mogą być przyczyną wymiotów u kota. Rozsypany proszek do prania albo niedokładnie umyta podłoga ze środka czyszczącego i na łapkach naszego kotka pełne są chemikaliów, które następnie próbuje zlizać.

Jak pomóc kotu?
W przypadku zatrucia chemikaliami lub toksynami wymioty są najlepsze co może spotkać naszego kota. Pozbywa się tym sposobem z organizmu trujących substancji. Jeżeli jednak wymioty trwają długo, pilnie zbierzmy go do weterynarza. Lepiej jednak zawczasu usunąć z domu trujące rośliny, a do czyszczenia używać produktów bezpiecznych dla zwierząt. Na przykład firmy beFrendi.

 

Kot wymiotuje ponieważ połkną ciało obce

 

Ciekawskie i wiecznie głodne przygód koty często „polują” na jakiś przedmiot, a następnie go połykają. Może to być guzik, sznurek, klocek. W takim przypadku odruch wymiotny ma na celu próbę pozbycia się przedmiotu z przewodu pokarmowego. Niestety takie odruchy mogą zaszkodzić kotu, ponieważ do mogą one doprowadzić do uszkodzenia przewodu! Koniecznie należy kota szybko zabrać do weterynarza! Zwłaszcza jeśli w wymiotach widać krew!

Jak pomóc kotu?
W takim przypadku to weterynarz musi podjąć kroki w celu pomocy mruczkowi. Zlokalizuje przedmiot i podejmie decyzję jak najlepiej pozbyć się go z ciała kota.

 

 

Pasożyty w kocim organizmie

 

Pasożyty w ciele kota występują naturalnie. Jednak ich nadmierna ilość może prowadzić do wymiotów. Szczególnie u kotów wychodzących. Nie tylko wymioty świadczą o zarobaczeniu organizmu kota, ale również biegunka czy częste wylizywanie okolic odbytu.

Jak pomóc kotu?
Najważniejsza jest profilaktyka. Opiekunowie kotów powinni regularnie – przynajmniej raz na 2-3 miesiące oddawać kał do badań.

 

 

Kocie choroby a wymioty

 

Oczywiście wymienione wyżej potencjalne przyczyny wymiotów to nie wszystkie możliwości. Jest ich o wiele więcej, choć te są najczęstszym źródłem.  Jeśli uda się nam wykluczyć te wypisane powyżej, razem z lekarzem weterynarii musimy zastanowić się nad możliwymi chorobami. Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyną mogą być zaburzenia:

– metaboliczne – na przykład: cukrzyca, niewydolność nerek, wątroby, nadczynność tarczycy,

– w żołądku czyli między innymi: nowotwory, zapalenia ostre i przewlekłe,

– w jelicie grubym takie jak: zapalenie jelita grubego czy zatwardzenie

– neurologiczne np.: stres, ból, choroba lokomocyjna, padaczka.

 

 

Jak pomóc kotu?
Tu oczywiście niezbędna będzie pomóc weterynarza. Warto też wykonywać badania kontrolne, morfologię i uważnie obserwować kota, żeby jak najwcześniej wykryć początki choroby.

 

 

Kot wymiotuje z wielu powodów. Nie każdy od razu wymaga pilnej wizyty u weterynarza. Jeżeli wymioty są sporadyczne. W wymiocinach nie ma krwi ani pasożytów, a stan zdrowia kota jest ogólnie dobry – wystarczy obserwacja, dostęp do świeżej wody i lekkostrawny pokarm.