Jaki żwirek dla małego kota? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed zakupem pierwszego żwirku

Jaki żwirek dla małego kota? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed zakupem pierwszego żwirku

Jeśli właśnie kupiłeś lub przygarnąłeś kociaka i zastanawiasz się jaki żwirek dla małego kota będzie odpowiedni – świetnie trafiłeś! W tym artykule opiszemy i przedstawimy wady i zalety najpopularniejszych typów żwirków, jakie możesz kupić w sklepach zoologicznych oraz w marketach. Mając taki przegląd łatwiej będzie Ci zdecydować jaki żwirek kupić dla kotka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żwirku dla małego kota?

 

Dlaczego to, jaki żwirek dla małego kota kupimy jest w ogóle ważne? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo miauczącego maluszka! Małe kociaki dopiero poznają świat i często jedną z technik jest sprawdzanie wszystkiego organoleptycznie. A więc pyszczkiem.

Żwirek dla kociaka

Małe koty mają tendencję do podgryzania różnych rzeczy

Kolejna kwestia to nasza wygoda – często ten pierwszy typ żwirku, zostanie z nami na długo, ponieważ gdy przyzwyczaimy kota do konkretnych frakcji czy typów żwirków, ciężko będzie zmienić jego preferencje. Koty nie lubią w swoim życiu zmian. Jak mówi powiedzenie: czym skorupka za młodu nasiąknie… 🙂
Trzeba też powiedzieć, że koty są wyjątkowo wybredne, jeżeli chodzi o rodzaj podłoża w kuwecie. Z tego względu warto poświęcić chwilę czasu, żeby wybrać odpowiedni żwirek i uniknąć problemów. Szczególnie, że to dopiero początek wspólnej przygody!

Naturalny żwirek dla małego kota

 

Jeżeli pomyślimy o wolno żyjących kotach czy przodkach naszych domowych mruczków w kwestii wypróżniania – piasek i wysuszona ziemia dobrze spełniała rolę pierwotnej kuwety. Jednak to dla naszej wygody wymyślono żwirek! Po pierwsze po to, żeby oczyszczanie kuwety było maksymalnie łatwe. A po drugie by nieprzyjemny zapach moczu nie drażnił naszego nosa. Dlatego spokojnie korzystajmy z tego dobrodziejstwa, jednak mając na uwadze też komfort i zdrowie kota. Koty bardzo lubią i w większości tolerują żwirki drobne, które nie wbijają się w delikatne opuszki łap. Szczególnie dotyczy to kotów małych.

 

Żwirek bentonitowy dla kociaka

 

nowy-benek-compact-lawenda-5lv2

Żwirki higieniczne Compact charakteryzują się drobnym uziarnieniem (0,5-2 mm)

Żwirki bentonitowe są jednymi z najłatwiej dostępnych wypełnień do kuwety. Wybór ich jest ogromny! Od żwirków z większymi ziarenkami około 4 mm do bardzo drobnych frakcji. Zapachowe i bezzapachowe. Z różnymi dodatkami jak węgiel aktywny czy proszki antybakteryjne. Łączy je fakt, że wszystkie po kontakcie z moczem – zbrylają się. Dzięki czemu nie musimy wymieniać całego żwirku po każdym skorzystaniu kota z kuwety. Wystarczy usunąć zbrylone elementy i dosypać świeżego piasku.

Czy żwirek bentonitowy jest dobry dla małych kotów? Problemem może być chęć podjadania żwirku z kuwety. Żwirek bentonitowy po kontakcie z wodą zbryla się i pęcznieje. Dlatego jeżeli kociak zje za dużo granulek, może dojść do niewydolności przewodu pokarmowego. Warto jednak wspomnieć, że bentonit nie jest wyjątkowo smakowity, dlatego z wielkim prawdopodobieństwem kotek nie będzie się nim objadał. Warto zapytać w hodowli, w której urodził się nasz kot czy miał on tendencję do podjadania i do jakiego żwirku jest przyzwyczajony. Jeżeli wcześniej już miał styczność z bentonitem – śmiało możemy i w naszym domu zaproponować mu taki żwirek. Pamiętajmy jednak, aby na początku wybierać takie z drobnymi granulkami. Najlepiej wygładzone i regularne, takie jak przy żwirku Canadian Cat

 

Żwirek drewniany dla małego kota

 

Wielu hodowców i lekarzy weterynarii rekomenduje właśnie żwirek drewniany jako pierwsze, idealne wypełnienie do kuwety. Za tym żwirkiem przemawia zdecydowanie fakt, że wykonany jest z naturalnych składników.

Żwirek drewniany

Żwirek drewniany, niezbrylający się

Dodatkowo ten w formie pelletu to niewielkiej średnicy wałeczki, które są wyjątkowo delikatne dla łapek kociaków. Pellet doskonale absorbuje wilgoć, jak również neutralizuje nieprzyjemną woń amoniaku. Dobrej jakości pellet wyprodukowany jest z drzew iglastych, dlatego ma przyjemnym, leśnym aromatem. Należy tu jednak zaznaczyć, że również żwirek drzewny może być problematyczny, jeśli wybierzemy ten zbrylający, ponieważ tak jak bentonitowy – może zalegać w układzie pokarmowym. Przy kociętach lepiej sprawdzi się niezbrylający, który należy po 2-3 dniach w całości usunąć i uzupełnić nowym. Gdy zauważymy, że kot nie jest już zainteresowany podjadaniem z kuwety – możemy wymienić żwirek na zbrylający się, jeżeli zależy nam na takiej opcji czyszczenia kuwety.

Żwirek silikonowy nie dla małego kota?

 

Żwirek silikonowy jest prawie tak samo popularny w Polsce, jak żwirek bentonitowy. Przede wszystkim ze względu na jego świetne właściwości pochłaniania zapachów i moczu. Jest to podłoże, którego nie wymienia się po każdym użyciu, ani też nie zbryla się. Granulki wiążą mocz w swoim wnętrzu, dzięki czemu wymiana całego wypełnienia kuwety jest rekomendowana raz w tygodniu. Brzmi dobrze, prawda? Jednak ten żwirek nie jest rekomendowany dla małych kociaków. Zwraca się przede wszystkim uwagę, na fakt, że nie jest to żwirek naturalny, a przy częstym i jeszcze nieunormowanym korzystaniu w kuwety przez małe koty, nie zawsze łatwo wyczuć chwilę, kiedy należy wymienić podłoże.