Kuweta dla kota – 5 najważniejszych rzeczy przed zakupem kuwety

Kuweta dla kota – 5 najważniejszych rzeczy przed zakupem kuwety

Kuweta dla kota – rzecz podstawowa dla kotów niewychodzących i spędzających czas w domu. Jak kupić taką, żeby była odpowiednia dla kota, ale też wygodna dla opiekunów oraz domowników? Jest parę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. 5 najważniejszych opisujemy w artykule.

Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?

 

Każda kuweta ma swoje zalety i wady. Najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie na czym najbardziej nam zależy? W sklepach znajdziemy kuwety plastikowe już za paręnaście złotych. Takie kuwety są łatwo dostępne, ale mogę być słabsze jakościowo, więc będzie trzeba wymieniać je częściej. Coraz większą popularnością cieszą się kuwety ceramiczne. Są łatwiejsze w czyszczeniu, nie rysują się, dzięki czemu nie wnikają w rysy drobnoustroje. Taka kuweta może stanowić również ozdobę domu.

Kuweta otwarta to pojemnik, który jest najbliższy temu, jak kot wypróżnia się w środowisku naturalnym. Może w trakcie korzystania swobodnie rozglądać i obserwować otoczenie. Jednak dla domowników problemem może być zapach z niej oraz żwirek wokół niej. Oczywiście da się to zniwelować przez częstszą wymianę żwirku, mycie kuwety oraz podkładkę pod nią. Zdecydowanie bardziej praktyczne pod kątem opiekuna kota jest kuweta zamykana (kryta). Niweluje rozsypywanie się żwirku, jest barierą dla nieprzyjemnych zapachów. Niestety nie wszystkie koty akceptują ten typ kuwety – czują się niepewnie, nie lubią ograniczeń.

Oprócz tego możemy również pomóc sobie nieco w czyszczeniu kuwety i wybrać przesiewową (zaopatrzone są w sito, dzięki któremu nieczystości łatwo oddzielić od nowego żwirku) lub samoczyszczące (mają specjalne wirniki, które przekopują żwirek, a nieczystości kierują do specjalnych, osobnych pojemników). Takie kuwety wydają się idealnym rozwiązaniem, jednak i w ich przypadku, trzeba zastanowić się czy będą spełniały swoją funkcję. Kuwety samoczyszczące mogą być za głośne dla kota, a odchody przechowywane za długo w pojemniku mogą być źródłem namnażania się bakterii i pasożytów. Zaś przesiewowe nie są polecane dla kotów, które często mają problemy gastryczne, jak na przykład luźne stolce czy wymioty.

 

Jak duża kuweta dla kota?

 

Kuweta dla małego kota

Kuweta dla małego kota

Pierwszą kuwetę kupujemy zazwyczaj, gdy kociak jest mały. Wtedy nie potrzebuje ogromnej kuwety, która zajmuje dużo miejsca. Jednak kociak szybko rośnie. Nim się spostrzeżemy, a w jego małej kuwecie będzie mu niewygodnie i przestanie jej używać. A więc wybierając kuwetę albo nastawmy się na szybką zmianę, albo weźmy pod uwagę to jak duży docelowo będzie nasz kot.

W kuwecie kot powinien mieć możliwość swobodnego obracania się, zrobienia paru kroków w tył i w przód. Jeśli kuweta jest kryta – musi być wyższa niż kociak. Duże rasy, np. brytyjski czy maine coone potrzebują kuwet XXL.

Jednak nie zawsze kuweta jak największa jest dobrym rozwiązaniem. Małe kotki czy koty starsze, które już nie są tak zwinne potrzebują kuwety mniejszej, a na pewno z niższymi bokami. Ułatwi to im dostanie się do pojemnika.

 

 

Gdzie postawić kuwetę dla kota

 

Kuweta dla kota jest jak dla nas toaleta, dlatego możemy sobie, że kot podczas załatwiana swoich potrzeb  fizjologicznych będzie woła spokój i ciszę. Dlatego z pewnością nie ustawiajmy kuwety:

– w korytarzu, przedpokoju,

– blisko głośnych/grających urządzeń,

– obok kuchni czy miejsca, gdzie przyrządza się posiłki.

Dobrą praktyką jest znalezienie miejsca, które jest nieco na uboczu, ale takiego do którego kot będzie miał stały dostęp. Nie powinno to być zaraz obok kociej miski z wodą i karmą. Kot po posiłku instynktownie będzie odchodził dalej za potrzebną, aby nie zabrudzić pożywienia. Jeżeli w małym mieszkaniu ciężko, znaleźć miejsce zapewniające spokój i intymność, warto pomyśleć i spróbować przekonać kota do kuwety krytej. Gdy już wybierzemy miejsce i kot je zaakceptuje – nie przestawiajmy już kuwety. Przeznaczmy dla niej stałe miejsce w naszym domu.

 

Nie tylko kuweta – jak dobrać odpowiednie akcesoria

 

Kuweta już stoi, a w niej, oczywiście żwirek. Zakup podłoża, to kolejny ważny wybór, przed którym stoi opiekun kota. Od tego jaki żwirek wybierzemy, zależy to czy kot będzie chętnie korzystał z kuwety, jak często i w jaki sposób będziemy czyścili pojemnik, oraz sprzątali wokół kuwety. W tym momencie na rynku mamy do wyboru żwirki:

– bentonitowe,

– silikonowe,

– kukurydziane,

– drzewne.

Oprócz wyboru rodzaju żwirku, warto też zdać się na produkty firm, które dbają o wysoką jakość swoich produktów. O tym jak ważne są wszystkie parametry żwirków bentonitowych, pisaliśmy w artykule „Żwirek bentonitowy żwirkowi bentonitowemu nierówny” – zachęcamy do lektury.

Oprócz żwirków możemy również zaopatrzyć się w neutralizatory zapachów, które dodatkowo zwiększają chłonność, a tym samym wydajność piasku.

Jeżeli decydujemy się na żwirki zbrylające musimy pomyśleć też o łopatce/szufelce do wyciągania grudek.

Mata pod kuwetę będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć nasze mieszkanie przed drobinkami żwirku. Jednak spokojnie możemy poczekać i kupić ją później, bo może okazać się, że wybrana kuweta i żwirek dobrze spełniają swoją rolę, więc mało piasku dostaje się na podłogę.

 

Jak dbać o kocią kuwetę?

 

Kuweta dla kota przesiewowa

Kuweta otwarta przesiewowa

Wybór i zakup kuwety to jedno. Ale równie ważne jest utrzymanie jej w czystości. Częstotliwość i sposób wymiany żwirku jest określona przez producenta na opakowaniu. Jednak nie możemy zapominać o czyszczeniu samej kuwety. W innym razie może się okazać, że mimo częstej wymiany żwirku, ciągle czujemy nieprzyjemny zapach. Szczególnie w przypadku kuwet plastikowych słabszej jakości lub starych – w mikrouszkodzenia dostają się bakterie, które namnażają się i powodują nieprzyjemną woń.

Dlatego podczas wymiany całego żwirku należy powierzchnię kuwety przemyć. Pamiętajmy jednak, żeby nie używać produktów żrących, czy też posiadających mocną woń. W domu z kotem, o wiele lepiej sprawdzają się produkty na bazie kwasku cytrynowego, które z pewnością nie podrażnią delikatnych łap zwierzęcia, a nie będą odstraszały swoim zapachem. Rekomendowane są produktu beFrendi, które stworzone zostały tak, by być przyjazne zwierzętom.

Do mycia powierzchni kuwety, najlepiej stosować gąbki lub szczoteczki z miękkim włosiem. Natomiast unikać sprzętów, które mogą naruszyć powierzchnię pojemnika.