Żwirek bentonitowy żwirkowi bentonitowemu nierówny

Żwirek bentonitowy żwirkowi bentonitowemu nierówny

Jaki żwirek bentonitowy jest najlepszy? Jaki wybrać? Czym różnią się żwirki bentonitowe między sobą? Bentonit to niewątpliwie najpopularniejsze podłoże używane w kocich kuwetach. Jednak szeroki wybór może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać ten najlepszy? Przede wszystkim poznać i dowiedzieć się jakie są różnice między poszczególnymi. Co w tym artykule ułatwimy.

Żwirek bentonitowy – trochę historii

 

Trociny, piasek, popiół – to były pierwsze „żwirki” dla kotów używane przed pojawieniem się profesjonalnych wypełnień do kuwet. Dopiero w 1948 roku w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy użyto sorbentu. Młody Edward Lowea, postanowił pomóc swojej sąsiadce, które nie mogła poradzić sobie ze sprzątaniem po swoim kocie. Z firmy swojego ojca, w której pracował, Edward przyniósł sorbent przemysłowy nazwany „Ziemią Fullera”. Okazało się, że właścicielka kota jest zachwycona produktem!  Jego chłonność i łatwość stosowania była nieporównywalnie lepsza niż wcześniej stosowane materiały. Ed postanowił więc zapakować sorbent w papierowy worek i rozdawać opiekunom kotów pod nazwą „Kitty Litter”. Produkt szybko zyskał uznanie i tym samym narodziła się nowa gałąź produkcji – żwirki dla kotów domowych.

 

Rodzaje żwirków bentonitowych

 

„Poproszę żwirek bentonitowy” – niestety to zdanie w magiczny sposób nie pomoże otrzymać najlepszego żwirku dla kota. Wybór wśród bentonitowych wypełniacz kuwet jest ogromny. Czym się różnią? Przede wszystkim właściwościami użytkowymi. Omówimy je po kolei.

 

Wielkość granulek żwirku bentonitowego

Fachowa nazwa to „frakcja ziarnowa”. Najpopularniejsze frakcje żwirków dla kotów to: drobna – compact czyli 0,5 -2 mm, gruba – standard (2-4 mm) oraz mieszana – najczęściej nazywana optimum. Wielkość  granulek wpływa na wiele właściwości użytkowych.  Frakcja drobna, a więc żwirki typu compact lepiej pochłaniają mocz kota, bryłki są bardziej stabilne. Jednak to żwirki standard (frakcja gruba) jest częściej wybierana przez właścicieli kotów, dla których ważne jest to, aby żwirek nie wynosił się na łapkach i sierści kota poza kuwetę.

 

Porowatość powierzchni bentonitowych granulek

Poprzez specjalną obróbkę bentonitu można uzyskać gładkie granulki żwirku. Ogranicza to przyczepianie się ziarenek do futra kota. Jest to szczególnie ważne dla właścicieli kotów długowłosów. Problem roznoszenia się żwirku poza kuwetę może też być bardzo uciążliwy dla właścicieli sporej gromadki mruczków.

 

Zapachowe żwirki bentonitowe

Kompozycje zapachowe dodawane do żwirków, to opcja przede wszystkim dla osób, które podczas wymieniania żwirku są wrażliwe na nieprzyjemny zapach. Bentonit sam w sobie ma dobre właściwości pochłaniania zapachów. Jednak dodanie olejków zapachowych nadaje dodatkową świeżość.

 

Serie specjalne żwirków bentonitowych

Producenci wychodzą naprzeciw bolączkom opiekunów kotów domowych i coraz częściej na rynku można spotkać produkty dodatkowo wzbogacone. Oprócz bentonitu żwirki mogą zawierać na przykład substancje antybakteryjne, czy diagnostyczne, które badają odczyn moczu kota.

Produkcja wysokojakościowego żwirku bentonitowego

Wbrew temu co się wydaje, proces produkcji żwirku o bardzo dobrych właściwościach użytkowych nie jest proste. Zwiększając jedne parametry, inne ulegają zmniejszeniu. Dlatego produkcja żwirku wysokojakościowego, który odpowiada na potrzeby konsumentów jest skomplikowany. Wstępne przygotowanie (kruszenie, homogenizacja, oczyszczanie), aktywacja, suszenie, sortowanie, pakowanie. Każdy proces jest ściśle kontrolowany i dobierany pod kątem tego jakie właściwości finalnie chcemy uzyskać.

 

Żwirek dla ceniących wyjątkową chłonność

Tak jak wspominaliśmy wcześniej – wybierając żwirek dla kota nie możemy szukać idealnego, a IDEALNEGO DLA NAS. Powinniśmy zastanowić się co jest dla nas najbardziej istotne. Ile kotów mamy w domu? Jak często chcemy sprzątać? Gdzie będzie stała kuweta? Jakie wymagania ma nasz kot?

Z myślą o osobach, które mają małe mieszkanie, cenią sobie wygodę, a ich kot to prawdziwy arystokrata, stworzyliśmy żwirek Canadian Cat. Canadian Cat to wyjątkowo chłonny żwirek dla kota. Jak działa potrójna aktywacja zastosowana podczas produkcji? Dzięki niej ziarna bentonitu chłoną większą ilość cieczy jeszcze szybciej, dzięki czemu mocz nie dociera do ścianek kuwety i tym samym żwirek nie przywiera do niej. Dlaczego jest to żwirek dla kota arystokraty? A tak naprawdę dla kotów, które mają delikatne łapki, ponieważ żwirek Canadian, dzięki regularnym kształtom jest wyjątkowo przyjazny i nie rani łapek kota. Jego ciężar dobrany jest tak, żeby nie przyczepiać się do futra kota. Dzięki temu nie ma problemu z roznoszeniem żwirku poza kuwetę.

 

Poprosiliśmy, aby właściciele kotów przetestowali razem ze swoimi pupilami Canadian Cat i przesłali nam swoje opinie.

Oto one:

 

 

Dowiedz się więcej o żwirku Canadian Cat >>link