Jak często wymieniać żwirek bentonitowy?

Jak często wymieniać żwirek bentonitowy?

Żwirek bentonitowy bardzo często gości w kocich kuwetach. Ceniony jest za zdolność zbrylania, pochłanianie nieprzyjemnych zapachów oraz to, że nie ma potrzeby usuwania całej zawartości codziennie. Pojawia się jednak pytanie: jak często wymieniać żwirek bentonitowy? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Bieżące usuwanie nieczystości ze żwirku bentonitowego

 

Kot opuścił kuwetę pozbawiając się balastu, który zostawił…nam.  Zdrowy kot zazwyczaj wypróżnia się do dwóch razy dziennie. Dodatkowo oddaje mocz kilkukrotnie. Jeżeli mamy możliwość, oczywiście możemy oczyszczać żwirek bentonitowy po każdej wizycie kota w kuwecie. Przedłuży to żywotność żwirku. Jednak wystarczającym jest, jeśli usuniemy nieczystości rano i wieczorem. Codzienne czyszczenie polega na sprawdzaniu łopatką żwirku i usunięciu grudek oraz odchodów. Następnie w miejsce usuniętego piasku, dosypujemy nowy.
Codzienne utrzymanie czystości kuwety jest bardzo ważne, nie tylko ze względu na zdrowie Mruczka, ale również ze względu na to, że koty są niesamowitymi czyściochami. Może się okazać, że ze względu na zabrudzenia lub zapach, nie będzie chciał ponownie skorzystać z kuwety. Znajdzie sobie inne miejsce. Niekoniecznie takie, które odpowiada nam.

Od czego zależy częstotliwość wymiany żwirku bentonitowego?

 

Czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jak często wymieniać żwirek bentonitowy jest kilka. Pierwszy podstawowy –  kot.  Musimy wziąć pod uwagę to:

– ile kotów jest w domu,

– czy korzystają ze wspólnej kuwety (każdy powinien mieć osobną),

– czy nie mają problemów urologicznych,

– ile kuwet jest w mieszkaniu,

– jak bardzo tolerancyjny pod względem zapachów jest mruczek.

Kolejna kwestia to my i nasze odczucia. Zdarza się, że sami czujemy, że….czujemy 😊 A więc zapach z kuwety zaczyna nas drażnić. Patrząc do pojemnika widzimy, że ziarenka żwirku mają inny kształt niż te świeże z worka. Albo, że wytworzyło się sporo piasku, który łatwo roznosi się po mieszkaniu. Te sygnały świadczą o tym, że jest to czas wymiany żwirku bentonitowego w kuwecie.

Co ciekawe, sama kuweta może być problemem. Mimo mycia i częstego wymieniania żwirku może okazać się,  że wciąż odczuwamy nieprzyjemny zapach. Przyczyną może być paroletnia kuweta, której plastik stracił właściwości i nawet gruntowne umycie nie pomoże w pozbyciu się odoru.

Oczywistym czynnikiem, który wpływa na częstotliwość wymiany żwirku jest sam żwirek. Jego uziarnienie, właściwości i jakość. Temu tematowi poświęcimy cały podpunkt.

 

Żwirek a częstotliwość jego wymiany w kuwecie

 

nowy-benek-compact-lawenda-5lv2

Żwirki higieniczne Compact charakteryzują się drobnym uziarnieniem (0,5-2 mm)

Artykuł poświęcamy żwirkowi bentonitowemu, dlatego skupimy się tylko na jego rodzajach. O tym jak często wymieniać żwirek kukurydziany znajdziesz tu: https://superbenek.pl/kot/zwirki-kukurydziane/

Producent często na opakowaniu zaznacza, czy żwirek można zaliczyć do bardziej ekonomicznych pod względem zużycia. Generalna zasada jest taka, że żwirek o drobniejszym uziarnieniu można wymieniać rzadziej, ponieważ szybciej wiąże cały mocz, a do kału przykleja się cienka, zwarta warstwa żwirku, która chroni przed zabrudzeniem reszty piasku.

Żwirek Super Benek

Żwirek dobrze zbrylający się o większych granulkach

Jeżeli nie mamy problemu z tym, żeby często wymieniać żwirek bentonitowy, a bardziej zwracamy uwagę na czystość wokół kuwety, pewnie lepiej przypasuje nam żwirek z nieco grubszym ziarnem.

Na rynku są też żwirki premium, które dzięki specjalnej technologii zostały przygotowane tak, żeby jeszcze szybciej i skuteczniej wiązać cieczy i absorbować zapach. Taki żwirek ma bardzo równomierną strukturę, nie przykleja się do futra kota i zapewnia dobrą ochronę przed nieprzyjemnym zapachem. Dowiedź się więcej o żwirku Canadian Cat

 

A więc, jak często wymieniać żwirek bentonitowy?

 

Cały artykuł pokazuje, że odpowiedzią na to pytanie jest: „to zależy”. Zależy od wielu czynników. Jednak przyjmuje się, że jeżeli mamy jednego, zdrowego kota, używamy żwirku dobrej jakości i nie odczuwamy dyskomfortu  podczas codziennego czyszczenia kuwety, wystarczy, że cały żwirek wymienimy 2 razy w miesiącu. Podczas wymiany warto dokładnie oczyścić i przemyć kuwetę. Do mycia oprócz wody możemy użyć płynu do naczyń. Oczywiście przed ponownym napełnieniem musimy mieć pewność, że kuweta jest całkowicie sucha.