Kot dla alergika? Oczywiście! Alergia na kota – objawy, porady, polecane rasy

Kot dla alergika? Oczywiście! Alergia na kota – objawy, porady, polecane rasy

Uczulenie na kota może być zmorą wszystkich miłośników mruczków. Czy pozostaje im tylko oglądać filmiki ze śmiesznymi kotkami i kupować maskotki? Niekoniecznie. Kluczem jest zrozumienie czym jest alergia na kota i jak sobie z nią radzić. W artykule kilka porad jak żyć z alergią i kotem, jaki kot dla alergika jest polecany i na co zwrócić uwagę przy wyborze mruczka.

Dlaczego koty uczulają?

 

Alergie to zmora naszych czasów. A alergia na koty jest najczęściej występującą ze wszystkich uczuleń na zwierzęta domowe. Dlaczego koty uczulają? Głównym alergenem jest białko Fel D1, które występuje w sierści kota, ale też ślinie, moczu czy naskórku. Alergeny te bardzo łatwo przenoszą się i przenikają do dróg oddechowych. Są 10 razy lżejsze niż roztocza! Dodatkowo koty ciągle się myją, a tym samym nakładają kolejne warstwy alergenu na swoją sierść. Dlatego kot „bez sierści” nie jest niestety całkowitym rozwiązaniem problemu.

 

 

Kot dla dziecka alergika

"<yoastmark

Reakcja alergiczna to odpowiedź układu immunoligznego na nieznaną, obcą substancję. Organizm za wszelką cenę chce się pozbyć „intruza” z organizmu, dlatego rozpoczyna produkcję histaminę. Jej nadmiar w organizmie człowieka prowadzi do wysypki, duszności czy kataru.
Jak więc radzić sobie z alergią na kota?
Zacznijmy od dzieci – jak sprawić by dziecko nie miało alergii na kota? Najlepiej od najmłodszych lat pozwalać na kontakt ze zwierzętami. Obecność w domu kota jest najskuteczniejszym i najbardziej naturalnym sposobem odczulania. Oczywiście na początku kontakt z alergenem powinien być sporadyczny, na zasadzie krótkich seansów. Zwierzę na początku powinno mieć swoje jedno osobne pomieszczenie, a w miarę osłabiania się objawów alergii – można zacząć kota wprowadzać do pozostałych części domu i przedłużać czas przebywania z dzieckiem.

 

Alergia na kota – jak sobie z nią radzić?

 

Jeżeli to w dorosłym życiu odkryliśmy, że mamy alergię na kota, wciąż możemy spróbować żyć z mruczkiem pod jednym dachem. Tutaj kluczem również jest przyzwyczajenie organizmu do alergenu ale również nieco zmodyfikowanie przyzyczajeń i zwrócenie uwagi na parę czynności. Warto:

– częściej i dokładniej sprzątać dom,

– codziennie wietrzyć mieszkanie,

-wyczesywać regularnie kota i używać suchych szamponów,

– nie wpuszczać kota do sypialni,

– nie całować kota, a zaprzyjaźnić się z zabawkami typu wędka,

– kupić oczyszczać powietrza,

– powierzać pielęgnacje kota (wyczesywanie, czyszczenie kuwety) innym domownikom.

Te parę zasad, w większości przypadków,  pozwolą cieszyć się obecnością kota w domu. Niekiedy w okresach, kiedy również inne alergeny działają mocniej, będzie konieczność przyjmowania leków czy sterydów. Ale każdy przypadek należy skonsultować z lekarzem alergologiem.

 

Wizyta u lekarza alergologa jest podstawą, żeby sprawdzić czy rzeczywiście to właśnie kot jest przyczyną alergi

 

 

 

Kot dla alergików – najczęściej polecane rasy

 

Od razu postawimy sprawę jasno – nie ma kota, który w 100% jest hypoalergiczny. Jednak niektóre rzeczywiście nieco lepiej sprawdzają się jako towarzysze osób z alergią. Dla miłośników futrzastych kotów jest jednak dobra nowina – nie tylko sfinks jest zaliczany do tej kategorii. Odpowiedź na pytanie, który kot dla alergika poniżej.

kot dla alergika

Devon Rex/ Photo by Simona Melegová on Unsplash

Kot dla alergika -Devon rex

To kot dla alergików, którzy prowadzą aktywny tryb życia, ponieważ devon rex jest wystarczająco niezależny by spędzać sporo czasu samemu. Jednocześnie jest bardzo emocjonalny i szybko przywiązuje się do członków rodziny. Przeczytaj więcej o tej rasie: link

Kot dla alergika – Coronish rex

Ten kot przeciwnie niż devon człowieka potrzebuje jak powietrza. Uwielbia zabawy, jest bardzo towarzyski, potrafi nawet machać ogonem z radości. Polecany się dla alergików, ponieważ niej linieje, dzięki czemu mniej alergenów unosi się w domu.

Kot dla alergika – balijski

Niezwykle inteligentny i towarzyski kot – skory do długich zabaw i psocenia. Jako nieliczny z kotów produkuje mniej białka odpowiedzialnego za alergię na kota. Dodatkowo, mimo długiej okrywy włosowej, mniej linieje.

 

Kot dla alergika – rosyjski niebieski krótkowłosy

Ten piękny kot jest towarzyski, ale dobrze też sobie radzi w swoim towarzystwie, dzięki czemu nie ma problemu przebywać samotnie.

 

Kot dla alergika – syberyjski

Posiadają półdługą sierść co na początku może budzić obawy, jednak badania pokazały, że w ich ślinie jest mniej białka Fel d1, dzięki czemu to odpowiedni kot dla alergika.

 

Kot dla uczulonych

Nawet wybór rasy kota, który zaliczany jest do mniej uczulających nie gwarantuje tego, że nie będzie żadnej reakcji alergicznej. Jak więc sprawdzić, jaka będzie reakcja na danego kotka? Oczywiście nie możemy przygarnąć zwierzęcia, żeby „sprawdzić”. Kot to żywe stworzenie, które ma uczucia i szybko przywiązuje się do ludzi! Jeżeli kupujemy kota z hodowli możemy wcześniej kilka godzin spędzić razem z nim w obecnym domu. Możemy też wziąć jego kocyk i zostawić w domu, w miejscach w którym spędzamy dużo czasu. Są to pomocne działania, które pokażą jak organizm może reagować na nowego członka rodziny.