Koty z długą sierścią – uroda, ale też obowiązek

Koty z długą sierścią – uroda, ale też obowiązek

Koty z długą sierścią – długa, piękna lśniąca sierść kotów to duma i radość właścicieli! Ale żebyśmy mogli cieszyć się pięknym futrem naszych mruczków, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i troska o okrywę włosową i skórę kotów.

Koty długowłose – najciekawsze rasy

Miłośnicy kotów długowłosów mają bardzo szeroki wybór, jeżeli chodzi o rasy. Ta różnorodności może być wręcz przytłaczająca, gdy zastanawiamy się, jakiego kota wybrać dla siebie. Poniżej wymieniamy więc i krótko charakteryzujemy najpopularniejsze koty z długą sierścią.

Kot perski

Uznawane są za jedna z najstarszych ras. Mogą osiągać wagę nawet do 8 kg. Charakterystyczne są dla nich są krótkie pyski, okrągłe oczy i płaski, niewielki nos. Sierść persa jest niezwykle obfita, gęsta, długa i miękka w dotyku. Umaszczenie kotów jest bardzo różnorodne: od białego, przez szare do pomarańczowego i brązowego.

Himalayan

Podobnym do persa kotem jest kot rasy himalajskiej. Sierść jest gęsta , delikatna i gęsta. Na szyi tworzy się kryza, na uszach widoczne są kępki długiej sierści, a ogon przypomina pióropusz. Charakterystycznym elementem umaszczenia kotów jest ciemna maska, ciemne uszy, łapy i ogon.

Kot syberyjski

Jest to kot długowłosy, który jest przykładem naturalnej rasy. To duch dzikiej natury zamknięty w małym formacie kota domowego. Mają bardzo bujne, nieprzemakalne futro i charakterystyczny gruby kołnierz wokół karku i głowy, który w naturalnym środowisku zapewnia mu ciepło w zimowych miesiącach. W lecie ich sierść jest nieco krótsza i lżejsza. Niezmiennie puchaty przez cały rok zostaje ogon, i kosmyki przy uszach i miedzy palcami łap.

Maine Coon

To jedne z największych kotów domowych. Mają umięśnione ciało, szeroką klatkę pierściową, wydłużony tułów. Ogon jest podobnej długości co tułów. Zaliczane są do kotów półdługowłosych. Charakterystyczną cechą są duże uszy z „rysimi pędzelkami”

Kot Ragdoll

To piękny kot długowłosy, który doceniany jest za umaszczenie typu colourpoint, a więc cienie na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie w kolorze kontrastującym z sierścią na reszcie ciała. Piękne, niebieskie oczy to również wyróżnik tej rasy.

Koty z długą sierścią – pielęgnacja

Aby cieszyć się piękną sierścią swoich mruczków, właściciele muszą zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację kota, ponieważ miękka i delikatna sierść łatwo ulega splątaniu, przez co tworzą się kołtuny. Codzienne czesanie to wymóg szczególnie w przypadku persów. Ważne jest, że czesanie powinno trwać około 15minut dziennie. Po pierwsze grzebieniem należy dotrzeć do skóry, a następnie szczotką przeczesać całe futro.

W większości przypadków, potrzebne są również kąpiele i pudrowania. Nie trzeba tego robić tak często jak w przypadku psów, ale ten zabieg wykonywany przynajmniej raz w miesiącu przyczyni się do utrzymania sierści w dobrym stanie.

Warto zadbać też o dobry żwirek, który nie będzie przyczepiał się do sierści. Żwirek dla kota z długą sierścią bardzo ułatwi wyczesywanie kota oraz utrzymanie w domu porządku

Właściciele nie mogą również zapominać o odpowiednio dobranej diecie. Warto wspomnieć, że kot z długą sierścią powinien mieć nieco inaczej dobraną dietę, która pomoże mu pozbyć z przewodu pokarmowego połkniętej sierści, oraz powinna być bogata w składniki wzmacniające sierść i pielęgnującą skórę.

Koty z długą sierścią – dedykowane produkty

Żwirek dla kota z długą sierścią

żwirek dla kota z długą sierścią

 

 

 

 

Żwirek bentonitowy zbrylający się Shaggy to żwirek dla kota wytworzony z najwyższej jakości bentonitu, który szybko i skutecznie wchłania całą ciecz. Jego okrągłe i drobne ziarna sprawiają, że mniej przyczepia się do futra. Dodatkowo w każdym opakowaniu znajduje się saszetka z proszkiem Super Sorb. Wzmacnia on właściwości żwirku i ogranicza jego przywieranie do dna kuwety

 

 

 

 

 

 

 

Karma dla kota z długą sierścią

Karma dla kota przeciew zaleganiu kłaczków

 

 

 

 

 

KARMA SUPER BENEK STRONG & HEALTHY CAT- ANTI-HAIRBALL czyli kontrola kul włosowych. Pełnoporcjowa karma dla dorosłych kotów, która redukuje i przeciwdziała powstawaniu kul włosowych. W swoim składzie ma podwyższoną zawartość włókien roślinnych, które pomagają kotu w wypróżnianiu się. Dodatkowo została wzbogacona o witaminę E, kwasy tłuszczowe i pełbowartościowe białko. Podsumowując – wszystkie te elementy zostały dodane by pomóc utrzymać kotu zdrową skórę i piękną sierść.