Czy żwirek silikonowy można utylizować w toalecie?

Czy żwirek silikonowy można utylizować w toalecie?

Jak wybrać taki żwirek, który spełni nasze wymagania, a jednocześnie zostanie zaakceptowany przez kota? Wybór na rynku jest ogromny. To plus, ale też minus – potrafi to przyprawić o zawrót głowy. Dlatego najlepiej zapoznać się ze specyfiką każdego i wtedy podjąć decyzję. Dziś nieco więcej informacji o żwirku silikonowym. Jak działa? Jakie są plusy? Czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie?

Jak działa żwirek silikonowy?

Substancja silikat, tworząca żwirek silikonowy to krzemian sodu. Ma on porowatą strukturę, która doskonale wchłania duże ilości płynów. W tym przypadku moczu kota. Granulki wchłaniają ciecz, a następnie zamykają w swojej strukturze, dlatego nie musimy martwić się też o nieprzyjemny zapach. Żwirek silikonowy to lekkie, półprzeźroczyste granulki. Przypomina małe elementy potłuczonego szkła. W dotyku zaś przypomina plastik. Jest relatywnie lekki. Opakowanie 3,8 l waży niecałe 2 kg.

Dlaczego żwirek silikonowy?

Czy warto wybrać żwirek silikonowy dla kota? Jakie są wady i zalety żwirku silikonowego? Zacznijmy od zalet. Jest to jeden z łatwiejszych w użyciu żwirków dla kota. Nie ma potrzeby jego dziennej wymiany. Wystarczy pozbyć się odchodów stałych i przemieszać podłoże w kuwecie. Czas użytkowania żwirku zależy od jego jakości, liczby kotów i częstość korzystania z kuwety. Żwirek, który zaczyna tracić swoje właściwości pochłaniania, staje się żółtawy i jest to sygnał do wymiany całego podłoża. Niewątpliwą zaletą jest też to, że nie pyli się. Dlatego w domu, w którym przebywają koty lub domownicy z alergiami – sprawdzi się bardzo dobrze. Warto też wspomnieć o tym, że używając żwirków silikonowych nie mamy problemu z przywieraniem do dna kuwety resztek żwirku. Co nierzadko jest problemem przy żwirkach z innych materiałów – szczególnie tych gorszych jakościowo.
Używając żwirku silikonowego możemy mieć problem z jego roznoszeniem się poza kuwetę, ze względu na jego lekkość. Jednak wyższa kuweta czy dywanik przed nią zazwyczaj rozwiązują problem. Spotyka się jednak koty, które nie akceptują żwirku silikonowego – jest najmniej podobny do piasku, który w naturalnych warunkach kot by używały. Szeleści pod łapkami i trudno jest nim zakopywać odchody. Warto więc sprawdzić, czy kot zaakceptuje żwirek silikonowy zanim kupimy większy zapas.

 

Reklama

Gdzie wyrzucać zużyty żwirek silikonowy?

 

Przyjmuje się, że kot zużywa średnio 10 litrów żwirku miesięcznie. 10 litrów odpadów, które następnie musimy zutylizować. Nie dziwi więc fakt, że przed wyborem wypełnienia do kuwet zadajemy sobie pytanie: gdzie wyrzucić żwirek? Silikonowy żwirek nie wymaga codziennego opróżniania z kuwety. Wystarczy wybrać odchody stałe. Żwirek silikonowy wyrzuca się całościowo, gdy granulki zaczynają przybierać kolor żółty. Im bardziej żółtawy, tym gorzej chłonie mocz oraz nieprzyjemny zapach. Czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie? W przeciwieństwie do żwirków organicznych, pod wpływem wody nie rozpadnie się on na mniejsze kawałki. Co ważne jednak, nie zachowuje się tak jak żwirek bentonitowy, który po zetknięciu z wodą pęcznieje. Dużo zależy więc od przepustowości sieci kanalizacyjnej. Warto też zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi utylizacji odpadów w toalecie.

Jak zmienić kotu żwirek?

Decyzja podjęta? W kuwecie od tej pory będzie żwirek silikonowy? Świetnie, ale przygotujmy na to kota. Mruczki zazwyczaj nie lubią zmian. Dlatego, jeśli wcześniej nasz pupil korzystał z innego typu żwirku, może zacząć w ramach protestu sikać poza kuwetę lub wykazywać inne nieporządane zachowania. Zmianę rodzaju podłoża przeprowadźmy więc stopniowo. Początkowo mieszajmy nowy żwirek ze starym i stopniowo zwiększajmy proporcję na rzecz pierwszego.