Co zrobić, gdy kot je żwirek?

Co zrobić, gdy kot je żwirek?

Wielu opiekunów kotów boryka się z problemem jedzenia żwirku z kuwety przez swojego pupila. Podjadanie żwirku dostarcza wielu zmartwień właścicielom, którzy obawiają się o zdrowie swoich mruczków. Jak więc jest z jedzeniem żwirku przez koty? Czy jest to powód do niepokoju? Co zrobić, gdy kot je żwirek?

Dlaczego mały kot je żwirek?

Kiedy mały kociak pojawia się w naszym domu, chcemy, żeby był otoczony jak najlepszą opieką, aby rósł i rozwijał się zdrowo. Kiedy więc nasz maluch zamiast jedzenia z miski sięga po żwirek, zastanawiamy się: dlaczego kociak je żwirek? Czy to niebezpieczne? Czy nic mu się nie stanie? Małe koty, które dopiero poznają świat, próbują go wszystkimi zmysłami. Częstując się żwirkiem, sprawdzają, czy nadaje się on do jedzenia, czy jest smaczny. Dotyczy to szczególnie kociąt porzucony przez matki lub takich, które zbyt wcześnie zostały zabrane od niej, lub nie zostały nauczone korzystać jeszcze z kuwety. Ważne jest zatem, aby na początku przygody z kuwetą, stosować żwirek, który nawet po zjedzeniu nie zagraża zdrowiu małych kotów.

Dorosły kot je żwirek z kuwety?

Jeżeli Twojemu kotu zdarza się od czasu do czasu zjeść niewielką ilość żwirku, nie musisz się niepokoić. Może się tak zdarzyć, kiedy wprowadzasz nowy żwirek i kot chce spróbować nowości lub gdy trochę się nudzi. Ale jeżeli podjadanie jest częstszym problemem, koniecznie powinieneś się zainteresować przyczyną i spróbować zaradzić temu. Koty niewychodzące mogą zjadać żwirek z potrzeby zwrócenia na siebie uwagę, z nudów. Warto zainwestować w dodatkowe zabawki dla kota i postarać się poświęcić więcej czasu mruczkowi, a następnie obserwować jego zachowanie i ocenić czy udało się ograniczyć podjadanie przez niego żwirku.

Jedzenie żwirku przez kota może też być przyczyną zaburzeń zdrowotnych. Mogą do nich należeć:

  • anemia, która powoduje spaczone łaknienie,
  • niewydolność nerek,
  • wirus białaczki,
  • bark witamin i substancji mineralnych.

W tym przypadku należy skontaktować się z weterynarzem, który zleci badania i dokona oceny stanu zdrowia kota.

Jaki żwirek dla kotów, które podjadają z kuwety?

Jeżeli jedzeniu żwirku przez kota nie jest nagminne, wiemy, że kot jest zdrowy, czy też że nie wynika to z zaburzonych zachowań behawioralnych, pozostaje nam zamienić żwirek na taki, który jest jak najbardziej przyjazny dla układu pokarmowego kota. Warto używać naturalnego żwirku, który zbryla się, ale pod wpływem wilgoci nie twardnieje, a więc nie zaburza ruchów perystaltycznych jelit.

Żwirek kukurydziany

 

 

 

 

 

Żwirek kukurydziany – to żwirek wyprodukowany na bazie naturalnego surowca: kukurydzy. Surowiec użyty do produkcji tego żwirku pochodzi z części ziaren kukurydzy, które nie wykorzystane są w przemyśle spożywczym. Oznacza to, że jest wolny od zanieczyszczeń, przebadany i bezpieczny. Nie zagrażają więc zdrowiu kota przy połknięciu pojedynczych granulek.

Dostępne zapachy:

  • naturalny,
  • zielona trawa,
  • morska bryza.

 

 

Dowiedz się więcej o żwirku kukurydzianym