Kot czy kotka? Jak rozpoznać? Jaką płeć wybrać?

Kot czy kotka? Jak rozpoznać? Jaką płeć wybrać?

Czy nowy kociak, który właśnie zawitał u nas w domu jest kotem czy kotką? Jak to rozpoznać? A jeżeli decydujemy się na przyjęcie zwierzęcia, czy lepiej wybrać kota czy kotkę? Istnieje wiele stereotypów ma temat tego, jakie są różnice w zachowaniu w zależności od płci kota. W artykule przyjrzymy się im bliżej.

 

Kot czy kotka? Jak rozpoznać płeć?

Patrząc na dorosłego kota czy kotkę, nie widzimy dużej różnicy w wyglądzie ze względu na płeć. Dymorfizm płciowy nie jest tak wyraźny, jak na przykład u lwów. U kociąt sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Zakłada się, że prawidłowo żywione kocury będą rosły nieco szybciej i będą bardziej rozbudowane. Jednak nie można powiedzieć, że jest to reguła. Zdarzają się też drobne kocurki i większe kocice. Bardziej wiarygodną metodą jest zajrzenie pod ogon kota. Po kilku tygodniach od urodzenia, widać już różnicę w ułożeniu genitaliów. U samicy odległość między cewką moczową a odbytem jest zdecydowanie mniejsza. Wejście do pochwy wygląda jak kreska. Rozmieszczenie można porównać do średnika ( ; ). U kocura odległość jest większa (około 1,3 cm do 2,5 cm) i bardziej przypomina dwukropek ( : ).

 

kolor kota a płeć

Kot o kolorze calico to niemal na pewno kocica

Kot czy kotka po kolorze

Istnieją kolory sierści, które zarezerwowane są najczęściej dla konkretnej płci. Takim przykładem jest umaszczenie szylkretowe, które zarezerwowane jest niemal wyłącznie dla kocicy. Umaszczenie to, to najczęściej połączenie brązowego – złotego, czekoladowo  – rudego. Kolor ten jest sprzężony z płcią, a więc jeżeli zobaczysz takiego „kolorowego” kota –  niemal z pewnością jest to samica. Dlaczego „niemal z pewnością”? 1 kot na 3 000 o takim kolorze,  może być kocurem. Jednak jak widzimy, jest to tak mało prawdopodobne, że możemy spokojnie zakładać pierwszy wariant. Podobnie z kolorem calico czyli połączeniem białego, czarnego i rudego – w przeważającej większości umaszczenie takie będzie miała kotka. Z kolei cały rudy kot, to na 80% kocur.

 

Płeć a charakter kota

Wiemy już, jak odróżnić kota od kotki. Ale czy płeć wpływa istotnie na zachowanie i charakter kotów? Przyjmuje się, że kotki są spokojniejsze, milsze, grzeczniejsze i bardziej przywiązują się do opiekunów. Jest to jednak błędne przekonanie. Często jest wręcz odwrotnie. Ale nie można uogólniać i jednoznacznie wskazać, czy kot czy kotka będą lepszymi towarzyszami. Mit ten może wynikać z innych zachowań w przypadku zwierząt niekastrowanych.

 

niekastrowany kocur

Niewykastrowany kocur w czasie rui może być agresywny względem innych kocurów

Kot czy kotka niekastrowany i niesterylizowana

Kocury, które nie zostały wykastrowane, w okresach rui będą bardziej skłonne do uciekania z domu. Będą szukały partnerki, ale też mogą wdawać się w bójki z innymi kocurami. Koty niewychodzące w tym okresie będą bardziej pobudzone. Będą też szukały sposobów ucieczki. Nie trudno wyobrazić sobie, jak wiele niebezpieczeństw czeka na nieprzyzwyczajonego do wychodzenia kota – od ruchliwej ulicy zaczynając po bójki z innymi kotami. Kocury mają intensywniejszy zapach moczu niż kocice i w czasie rui mogą znaczyć teren.

Kocice w czasie rui również zachowują się nieco inaczej. Są głośne, nawołują swoich potencjalnych partnerów, tarzają się, unoszą ogon do góry. Potrafią nie spać, nie jeść – są wyczerpane. Podobnie jak kocury, mają skłonność do ucieczek i również mogą znaczyć teren moczem.

Tych zachowań – tak kocurów jak i kocic, nie da się oduczyć. Jedynym wyjście (i zalecanym) jest kastracja lub sterylizacja.

 

Jak poradzić sobie z moczem kota poza kuwetą?

Jeżeli naszemu kociakowi zdarzyło się oddać mocz poza kuwetę (czy to przy okazji rui czy z innych powodów), należy jak najszybciej wyczyścić powierzchnię. Warto mieć środek do usuwania zanieczyszczeń odzwierzęcych w domu, aby zadziałać na tyle szybko, by mocz nie zdążył całkowicie wchłonąć czy to w dywan, czy sofę czy inny przedmiot. Dedykowany zabrudzeniom odzwierzęcym środek jest skuteczniejszy niż zwykłe płyny do usuwania zabrudzeń. Dowiedz się więcej.