Kiedy kot wybrzydza przy jedzeniu?

Kiedy kot wybrzydza przy jedzeniu?

Koty są wybredne, także jeśli chodzi o jedzenie. Czasem trudno stwierdzić, czy wybrzydzają, chcą zmiany diety, czy mają problemy żołądkowe. W artykule dowiesz się, jak zrozumieć te zachowania i jak je rozwiązać

Posiłek dla kota – jak interpretować zachowania?

 

Koty mają pewne wzorce zachowań, które pozwalają intuicyjnie ocenić właścicielowi, czy jego kot ma się dobrze. Jednym z zachowań, które dają powody do myślenia jest pozostawianie karmy w misce. Przyczyn takich zachowań może być wiele. Przykładowo brak apetytu może dotyczyć przyzwyczajeń. Jeśli kot lubi swoją karmę, nagła zmiana nie wchodzi w grę – trzeba zwierzę do niej przyzwyczajać. Z kolei jeśli nie chce jeść tej, którą dostawał dotychczas, możesz spróbować powoli wprowadzać inną. Czasem zmiana delikatnego kurczaka w sosie na wołowinę w galaretce może przywrócić apetyt.

Kolejna grupa czynników, które mogą wpłynąć na apetyt u kota związana jest z otoczeniem. Zwróć uwagę, czy kot nie reaguje na temperaturę – przy dużych upałach apetyt może być mniejszy. Ale… sprawdź także temperaturę jedzenia – jeśli będzie za zimne lub za ciepłe również może być przez kota niezjedzone.  Zastanów się, czy kot nie został narażony na duży stres. Sytuacją, gdy kot może stracić apetyt będzie np. przeprowadzka lub pojawienie się nowych osobników w otoczeniu.

 

Karma dla kota – jak aktywnie podawać jedzenie i dlaczego warto to robić?

 

Koty udomowione nie muszą polować na jedzenie, co wcale nie oznacza, że nie potrzebują tego typu aktywności. Jeśli Twój kot jest w dobrej kondycji, a nie chce jeść, może być znudzony. Dobrym pomysłem, które urozmaici życie Twojego kota i może wpłynąć pozytywnie na jego apetyt, będzie żywienie aktywne. Wystarczy, że część dziennej porcji karmy podasz w sposób wymagający od kota wysiłku. Możesz do tego wykorzystać specjalne gadżety dostępne w sklepach zoologicznych lub samodzielnie je wykonać. Przykładowo suchą karmę możesz włożyć do czystej butelki plastikowej, w której będą znajdowały się otwory z których podczas turlania będzie wypadała sucha karma lub specjalne smaczki. Umiejętności łowieckie Twojego kota możesz rozwinąć również rozsypując karmę na podłodze w różnych miejscach. Nie Twój pupil wyostrzy swoje zmysły i jej poszukuje. Pamiętaj również, żeby jedzenie znajdowało się w odległości od kuwety czy miseczki z wodą. Kot w naturalnym środowisku również nie jadłby obok miejsca, w którym się załatwia, czasem przestawienie miseczek może wpłynąć na zachowanie zwierzaka.

 

czemu kot nie chce jeść

Obserwuj swojego kota – jesteś najlepszym specjalistą w jego dziedzinie!

Kot jest ospały, wymiotuje i ma biegunkę – co robić?

 

Nie panikuj. Choć sytuacja, w której kot wymiotuje, jest ospały lub ma biegunkę może być stresująca dla właściciela, rozważ także niegroźne powody, dla których tak się dzieje. Bardzo łatwo jest przekarmiać kota, co może prowadzić do nadwagi, ale w szybkiej reakcji do wymiotów. Otyłość jest coraz większym problemem wśród kotów, a karmienie na żądanie jest jedną z głównych przyczyn. Tak więc nie daj się prośbom i miauczeniu – decyduj, ile zgodnie z normą powinien jeść Twój kot i konsekwentnie porcjuj zarówno mokrą, jak i suchą karmę. Możesz również zmniejszyć porcje i robić to częściej. Zwróć uwagę, czy Twój kot nie je za szybko – w tym przypadku także łatwo o wymioty. Kolejną niegroźną przyczyną wymiotów lub biegunki będą kłaczki – a w zasadzie ich zbyt duża ilość w układzie pokarmowym. By uniknąć takich sytuacji wyczesuj swojego zwierzaka, stosuj trawkę dla kota, pasty na odkłaczanie lub inne tego typu produkty.

 

Podsumowanie – działać na własną rękę czy iść do specjalisty?

 

Brak apetytu może wynikać z czynników zewnętrznych jak np. otoczenie, ale również z nawyków kota, jego stanu psychicznego, fizycznego i biologicznego. Najważniejsza w działaniu jest obserwacja. Na początku zastanów się, czy brak apetytu nie wynika z otoczenia lub zmian, na które sam masz wpływ. Przemyśl, m.in. czy kot upomina się o nie w nieodpowiednich porach, jest znudzony, a może zmieniło się coś w jego otoczeniu? Odpowiedz na pytanie: co mogło wpłynąć na brak apetytu. Najlepiej znasz swojego kota i jego przyzwyczajenia.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, których ustalenie przyczyny przez Ciebie jest trudne, wybierze się na wizytę. By skorzystać z pomocy specjalisty, możesz udać się do behawiorysty lub do weterynarza.Tutaj pomocne będą Twoje obserwacje, które przedstawisz podczas wizyty. Po wywiadzie, jeśli będzie to konieczne, weterynarz może zlecić badania. Nigdy nie decyduj się na samodzielne podawanie leków – wszelkie preparaty należy podawać zgodnie z zaleceniami specjalisty.