Jak wygląda rozwój życia kota?

Jak wygląda rozwój życia kota?

Życie kota składa się z trzech etapów: wzrostu (do ok. roku), dorosłości (od ok. 1 do 6 lat) i starości (po ok. 7 latach). W każdym z tych okresów koty mają różne potrzeby. Choć różnią się między sobą pod względem wyglądu i zachowania, pewne potrzeby i zachowania są podobne w obrębie tego samego gatunku. O tym wszystkim przeczytasz w artykule.

Pierwszy etap – kociak, młody kot

Do ok. 2-4 miesiąca życia kociaki są całkowicie zależne od matki, Młode kotki charakteryzuje niska odporność, dlatego należy pamiętać o wizycie u weterynarza, regularnych szczepieniach i odrobaczaniu. Podczas wizyt wyznaczony zostaje kalendarz szczepień, specjalista powinien również zrobić wywiad i obserwację w celu wykluczenia ewentualnych wad wrodzonych np. chorób serca. To również etap, w którym przeprowadza się kastrację lub sterylizację. Młode koty są bardziej aktywne, nadmiar energii muszą odpowiednio spożytkować, a to naturalnie może wiązać się z urazami, zwłaszcza u kotów wychodzących. Młode kotki kształtują swój charakter, dojrzewają płciowo i emocjonalnie. Oprócz zachowań naturalnych (instynktownych) uczą się tego, co pokaże im właściciel. Jeśli zatem chcesz, żeby kot załatwiał się do kuwety, spał na swoim posłaniu i używał drapaka, naucz go tego. Zadbaj, by wiedział do czego służy fontanna dla kota, jak bawić się wędką dla kota, ale również o której godzie i gdzie dostanie pożywienie. Behawioralne przyzwyczajenia mogą sprawić, że Wasze wspólne życie będzie dużo przyjemniejsze.

Pierwszy etap życia kota

Młodość rządzi się swoimi prawami

 

Etap drugi – dorosłe koty

Około pierwszego roku życia kończy się u kotów okres wzrostu, ale może się to różnić zależnie od rasy. Dorosłe koty mają wykształcone charaktery i pewne przyzwyczajenia, potrzebują dalej towarzystwa i aktywności opartych na interakcji. Doskonałym pomysłem dla dorosłych kotów będą zabawy laserem, wędką, chowanie w kartonie, a to dlatego, że koty uwielbiają polowania. Dalej przydaje się drapak, na którym mogą stępić swoje pazury, najlepiej rozbudowany z różnymi wysokościami, by móc się wspiąć. U kotów dojrzałych, które mają już pewną rutynę, można określić zapotrzebowanie energetyczne, a przez to łatwiej decydować o żywieniu. Warto wybrać karmę dobrej jakości, najlepiej wysokobiałkową, podawać ją regularnie w odpowiedniej ilości. Dorosłe koty dalej powinny być regularnie odrobaczane, a oprócz tego muszą otrzymać dawki przypominające szczepień (tzw. boostery). Podczas regularnych wizyt u weterynarza, określi on czy kot prawidłowo się rozwija (rozwój tkanki tłuszczowej i mięśniowej), skontroluje uzębienie i dziąsła, sprawdzi czy kot nie posiada pasożytów lub innych chorób. Średnio koty dorosłe osiągają pomiędzy 23 a 35 cm w kłębie, a większe koty do nawet 45 cm (np. rasa norweska leśna). Waga przeciętnego kota waha się w przedziale od 3 do 5 kg. Oczywiście i w tym przypadku występują rasy kotów, które ważą znacznie więcej.

Etapy rozwoju kota

Dorosłe koty kochają rutynę

 

Trzeci etap – senior

O kotach seniorach zazwyczaj mówi się, gdy osiągną ok. 10 lat. Charakterystyczne dla ich wieku jest mniejsza aktywność i zdolności trawienne. Oczywiście jest to indywidualne dla każdego osobnika. Seniorzy dalej funkcjonują według wykształconej przez lata rutyny, ale możliwe są pewne odstępstwa np. obniżenie radości z zabawy wędką. Niektóre zachowania mogą być symptomem choroby (np. nadmierna ospałość, miauczenie, niechęć jedzenia, mniejsze łaknienie). U starych kotów zmienia się zapotrzebowanie energetyczne, dlatego mogą one wymagać mniej kalorycznej karmy lub suplementacji kwasów omega-3 i omega-6. Przykładowo może być konieczne stosowanie karmy weterynaryjnej, leczniczej. O wszelkich niepokojących objawach warto powiedzieć weterynarzowi. Niektóre koty żyją nawet ponad 20 lat, a wpływa na to wiele czynników. Analiza snu, sposobu poruszania się, karmienia czy załatwiania potrzeb fizjologicznych pozwala wyłapywać problemy i wprowadzać zmiany, które pozwolą pupilowi żyć długo i szczęśliwie.

 

O co dbać w każdym etapie życia kota?

Na każdym etapie życia kota warto zwracać uwagę na pewne utarte schematy, dbać o odpowiednią kaloryczność jedzenia i zapewnienie aktywności w ciągu dnia adekwatne do kondycji zwierzaka. Obserwacja i wizyty u weterynarza pozwalają wykrywać ewentualne nieprawidłowości i zapobiegać im. Również wszelkie nagłe zmiany mogą wpłynąć na jakość życia kota, dlatego ważne jest, by kotom w każdym wieku zapewnić spokój (ograniczyć stres), ułatwiać codzienne funkcjonowanie i cieszyć się ich towarzystwem. Koci przyjaciele właśnie tego potrzebują. Większość kotów żyje ok. 12 – 20 lat. Koty, które nie wychodzą zazwyczaj żyją dłużej, gdyż w mniejszym stopniu narażone są na choroby czy urazy.