Kot na smyczy – wyprowadzanie zwierzaka na spacer

Kot na smyczy – wyprowadzanie zwierzaka na spacer

Koty zadomowiły się na dobre w naszym życiu. Część z nich to tzw. dachowce, które wypuszczamy na dwór lub na pole, ale co zrobić, jeśli kot jest typowym kanapowcem? Czy można wyjść z nim na spacer? Jak najbardziej! Weź szelki i smycz lub transporter. Pamiętaj, by kot był zaszczepiony, odrobaczony i zaczipowany.

Spacer z kotem – na co zwrócić uwagę?

 

Zanim wyjdziesz z kotem na spacer, zaplanuj go. Przygotuj książeczkę weterynaryjną i sprawdź, czy Twój pupil ma wykonane wszystkie aktualne szczepienia. Kot mieszkający w domu będzie narażony na wiele czynników chorobotwórczych, a jego odporność jest inna niż u kotów wychodzących. Dobrym pomysłem, jeśli zamierzasz z nim wyjść na spacer, będzie czipowanie kota. To zabieg, który polega na umieszczeniu pod skórą zwierzęcia mikroczipu wielkości ziarenka ryżu, który – jeśli figuruje w odpowiedniej bazie danych – pozwala znaleźć kota w razie jego zaginięcia.

Jeśli chodzi o narażenie kota na czynniki chorobotwórcze, dobrym sposobem a zapobieganie zarażeniom może być  obroża przeciw kleszczom i pchłom. Myśląc o spacerach z kotem, zwłaszcza gdy temperatury są skrajnie wysokie albo skrajnie niskie (lato, zima), pamiętaj, by przygotować na nie organizm poprzez właściwe odżywianie. Zadbaj o kaloryczność posiłków i ich wartość odżywczą, sprawdź także nawodnienie. Wychodzący na zewnątrz kot będzie wydatkował więcej energii na ruch i utrzymanie optymalnej temperatury ciała.

Spacer z kotem na smyczy - jak się przygotować

Wybór szelek i smyczy dla kota, jest ważny, aby kot był bezpieczny, a jednocześnie czuł się komfortowo

 

 

Bezpieczny i komfortowy spacer z kotem – jakie smycz i szelki wybrać?

 

Aby spacer okazał się większą przyjemnością niż traumą należy zadbać o kilka rzeczy także podczas samego spaceru. W końcu zależy nam, by był bezpieczny i komfortowy.

Jeśli Twój pupil nie chodzi luzem i nie jest przyzwyczajony do samodzielnego eksplorowania okolicy, możesz spróbować wyprowadzić kota na smyczy i przy pomocy szelek. Kilka lat temu ten widok sprowokowałby nie jeden uśmiech czy komentarz, ale dziś taka forma wyprowadzenia zwierzaka domowego cieszy się coraz większą popularnością, a i coraz więcej gadżetów dla kota znaleźć można w sklepach zoologicznych.

 

Super Benek karma dla kota

Reklama

Pierwsze spacery powinny być krótkie, a akcesoria wygodne i dopasowane zarówno do wielkości, wagi, jak i charakteru zwierzaka. Wygodna do wyprowadzania kota smycz czy szelki z jednej strony będą go zabezpieczały przed ucieczką, z drugiej powinny dawać mu trochę swobody, w końcu chodzi o poznawanie okolicy. Kluczowe w przypadku doboru szelek jest kierowanie się obwodem klatki piersiowej. Duże koty mogą być na tyle silne, że odpowiednimi szelkami okażą się te dla małych psów. Jeśli zamierzasz kupić szelki i/lub smycz dla kota, sprawdź jakie mają zapięcie i z czego są one wykonane (plastik czy metal, materiał). Zazwyczaj smycz sprzedawana jest w zestawie z szelkami, ale nie zawsze – ba to też zwróć uwagę. Zakładanie szelek i przypinanie smyczy może być dużym wyzwaniem pamiętaj, by po udanym wykonaniu tego zadania nagrodzić swojego kota, np. daj mu jego ulubioną przekąskę.

 

Spacer z kotem zimą na smyczy

 

Jak przygotować się na wyprowadzanie kota na spacer porą zimową? Mróz, śnieg i kałuże

nie służą kotom, które mają dosyć wrażliwe łapy, a poza tym po prostu nie są do tego przystosowane. Można spróbować oczywiście posmarować łapki odpowiednią maścią, ale nie zapewnia one ochrony w przypadku długich spacerów. Jeśli mimo wszystko chcesz wyprowadzić kota na zewnątrz zimą, wybierz bezpieczny teren, do którego nie będą miały dostępu inne zwierzęta.

Podczas spaceru obserwuj teren. Krzaki, pień drzewa czy kwiatki mogą być dla kota interesujące, ale również niebezpieczne. Przede wszystkim sprawdź, czy w miejscu, które wybrałeś nie ma szkła lub roślin trujących, które mógłby spożyć. Nowa sytuacja i ciekawość może sprowokować go do nieprzewidzianych zachowań. Kolejną sprawą, nad którą zapewne się zastanowisz przed wyjściem z kotem jest kwestia ubranka. Z jednej strony mogą one dodatkowo ogrzać zwierzaka, a z drugiej nie jest to naturalne dla Twojego kota i może go denerwować.Podobnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo – jeśli będzie aktywny, może zaczepić się o gałąź. By osłodzić kotu spacer znowu możesz pomyśleć o przekąsce. Propozycje smaczków znajdziesz tutaj. Wiemy, jak dogodzić Twojemu pupilowi 🙂

 

Spacer z kotem w transporterze

Kota można wyprowadzić na spacer także w transporterze, to może kojarzyć się Twojemu pupilowi również z wyjazdem lub wizytą u weterynarza. Koty nie lubią tkwić w zamknięciu czy zmieniać miejsca, dlatego spraw, by spacer odbywał się w miłych warunkach i nie był długi. Włóż na dno transportera ulubiony kocyk ze znanym zapachem i zabawkę, którą lubi. Przygotuj smaczki i rusz w drogę. Nie zapomnij uwzględnić pór dnia i rutynowych zachowań. W miarę możliwości zaplanuj spacer między spożywaniem posiłków i korzystaniem z kuwety, to może ograniczyć stres związany ze spacerem.

Podsumowując, wychodząc na spacer skup się na potrzebach Twojego kota – jego wygodzie i bezpieczeństwie.