Jak oduczyć kota gryzienia – poradnik w 4 krokach

Jak oduczyć kota gryzienia – poradnik w 4 krokach

Bawisz się ze swoim kotem lub głaskasz na kolanach, a nagle Cię gryzie? A może podczas pieszczot Twój mały kotek delikatnie Cię podgryza? Nawet jeśli nie jest to nagminne, warto od razu reagować, żeby nie zamieniło się to w nawyk. Podpowiadamy dlaczego i jak oduczyć kota gryzienia.

Dlaczego kot gryzie? Najczęstsze przyczyny

Zachowanie kota, a tym samym i to czy jest skłonny gryźć lub atakować opiekuna, wynikają z wielu składowych. Ciężko jest określić jedną, konkretna przyczynę. Musimy spojrzeć na to holistycznie. Wiele z zachowań kota wynika z tego, jakie my, czyli opiekunowie, określiliśmy granice. Jeżeli małemu kociakowi pozwalaliśmy nas podgryzać, prowokowaliśmy do używania pazurów i zębów, to jako dorosły kot takie zachowania będzie kontynuował. Zbyt wczesne odseparowanie od matki lub nieodpowiednia socjalizacji, również mogą powodować złe zachowanie mruczka. Jednak problemów możemy szukać również głębiej! Problemy ze zdrowiem i towarzyszący kotu ból mogą wzmagać agresję. Gryzienie może być również samoobroną. Jeżeli kot czuje się zagrożony, wystraszył się, obudziliśmy go z zaskoczenia – może, niewiele myśląc, zaatakować. Nie ma w tym nic dziwnego. Za to zdecydowanie bardziej niepokojące mogą być napady agresji, kiedy nie widzimy bezpośredniego zagrożenia, a takie wyskoki zdarzają się mu się często lub się nasilają.

Jak oduczyć kota gryzienia – 4 kroki

Zmiana zachowania kota, wymaga naszej reakcji i cierpliwości. Poznaj w 4 krokach zasady, którymi się kierować, aby oduczyć kota gryzienia.

Krok 1. Przerwij zabawę

Gdy kota zaczyna gryźć, od razu przerwij zabawę i najlepiej przestań zwracać na niego uwagę, dopóki się nie uspokoi. Nie krzycz, nie uciekaj, a już na pewno nie stosuj kar! Z cierpliwością i spokojem ignoruj kota i wróć do zabawy lub pieszczot, gdy już będzie spokojniejszy.

Krok 2. Obserwuj, staraj się poznać przyczyny gryzienia i nie prowokuj

Twój kot gryzie, gdy głaszczesz go w konkretnym miejscu? A może ma za dużo energii i próbuje ją spożytkować? Lub boi się, ponieważ ma złe wspomnienia związane z jakąś sytuacją, miejscem czy zapachem? Ważne jest, aby spróbować poznać przyczynę agresji. I w miarę możliwości unikać. Jeżeli masz podejrzenia, że gryzienie jest spowodowane bólem – niezwłocznie udaj się z kotem do weterynarza.

Krok 3. Wysyłaj jasne komunikaty i zachowuj się konsekwentnie

Jedną z ważniejszych zasad jest konsekwencja. Nie może być tak, że raz śmiejesz się i kontynuujesz zabawę, a następnym razem – krzyczysz i uciekasz. Kot musi dostawać jasne komunikaty, jakie zachowanie jest w porządku, a jakie nie. Ważne jest również wzmacnianie dobrych reakcji. Jeżeli po odsunięciu się od, gdy kot zaczyna zachowywać się agresywnie, chwilę później wraca do Ciebie spokojniejszy – nagródź go smakołykiem.

Krok 4. Pozwól mu się wyszaleć

Kot jest drapieżnikiem. Udomowionym, jednak wciąż drapieżnikiem. Dlatego koty, szczególnie niewychodzące, mogą mieć za mało bodźców, dzięki którym nakarmią swój instynkt. Wszelkie zabawki, dzięki którym będą mogły się wybiegać, polować, łapać i śledzić – pomagają ujarzmić łowcę.
Ten ostatni krok, jest również bardzo pomocny, gdy koty podgryzają kable i inne rzeczy w domu i mieszkaniu. Piłeczki, interaktywne zabawki i kocimiętka to nasi sprzymierzeńcy w „walce” z naszym ukochanym drapieżnikiem.