Który żwirek najmniej się roznosi? Wybieramy 3 najlepsze żwirki

Który żwirek najmniej się roznosi? Wybieramy 3 najlepsze żwirki

Codzienne odkurzanie wokół kuwety jest dla Ciebie uciążliwe, więc szukasz odpowiedzi na pytanie: który żwirek najmniej się roznosi? Bentonitowy, silikonowy, kukurydziany, a może drewniany? W artykule przedstawiamy 3, naszym zdaniem, najlepsze żwirki jeżeli chodzi o brak bałaganu na podłodze wokół kuwety!

Kot roznosi żwirek – ratunku!

Żwirek na podłodze, sofie, a nawet na stole?! Niestety wszechobecny piasek wyniesiony z kuwety przez naszego kota, potrafi bardzo utrudnić życie domowników. Na początku powiedzmy sobie szczerze: nie ma możliwości wyeliminować całkowicie żwirku w naszym mieszkaniu! Jednak możemy maksymalnie zminimalizować jego obecność poza kuwetą. Jak? Poniżej parę najważniejszych zasad:

wymień kuwetę na większą – ta rada dotyczy szczególnie opiekunów tych kotów, które zawzięcie grzebią i łapkami rozrzucają duże ilości żwirku wokół kuwety. Wyższe ścianki i większa powierzchnia utrudni przedostanie się poza kuwetę piasku,

umieść kuwetę na macie – w sklepach zoologicznych znajdziesz specjalne podkłady, które zbierają żwirek z kocich łap i zatrzymują w swojej strukturze. O wiele łatwiej wytrzepać matę niż odkurzać żwirek z całej powierzchni podłogi,

rozważ zmianę żwirku – na jaki? Nasze propozycje znajdziesz w dalszej części artykułu.

 

Nasz wybór numer 1 – żwirek silikonowy

Jeżeli szukasz żwirku, który się najmniej roznosi, a dodatkowo nie pyli, koniecznie przetestuj żwirek silikonowy. Jest to żwirek, który pochłania i zatrzymuje w swojej strukturze całą wilgoć z kuwety. Nie zbryla się, a pęcznieje. Całą zawartość kuwety wymienia się mniej więcej raz na tydzień, a codziennie łopatką wybiera odchody stałe. Żwirek ten jest często wybierany do domów, w których mieszkańcy cierpią na alergie. Nie pyli się i nie osadza na futrze kota, dlatego polecany jest dla osób, którym szczególnie zależy na porządku w domu. Warto przed zakupem sprawdzić granulację żwirku. W sklepach można znaleźć bardzo drobny żwirek, który z pewnością jest bardziej ekonomiczny, jednak z większym prawdopodobieństwem będzie roznosił się poza kuwetę.

 

Bentonitowy – który żwirek najmniej się roznosi?

Żwirki bentonitowe są najczęściej wybieranymi żwirkami przez opiekunów kotów. Trudno się dziwić. Są bardzo chłonne, dobrze absorbują zapachy, większość kotów je akceptuje. Dodatkowo łatwo się sprząta kuwetę wypełnioną żwirkiem bentonitowym – wystarczy usunąć zbrylone grudki. Na ich popularność wpływa również to, że są relatywnie tanie oraz dostępne praktycznie w każdym sklepie. Czy taki żwirek się roznosi? Jak wspomnieliśmy na początku – nie da się całkowicie wyeliminować tego problemu, jednak na półkach znajdziemy takie produkty, które pomogą ograniczyć roznoszenie. Polecamy żwirek Super Benek SHAGGY, który został stworzony z myślą o kotach z długą sierścią! Grube ziarna (do 5 mm średnicy) maja gładką powierzchnię dzięki której, żwirek nie przykleja się do sierści. Jest cięższy przez co koty nie roznoszą siłą rozpędu poza kuwetę. Żwirek ten jest też bardzo chłonny i łatwy do sprzątania. W opakowaniu znajdziesz saszetkę ze specjalnym proszkiem, który zwiększa właściwości sorpcyjne produktu.

żwirek bentonitowy, który najmniej się roznosi _ Suoer Benek Shaggy

 

 

Żwirek kukurydziany, który się nie roznosi

Jeżeli oprócz wygody używania stawiasz również na ekologię, to z pewnością znasz biodegradowalny, naturalny żwirek kukurydziany! Żwirki te są polecane szczególnie małym kociętom, ponieważ zjedzenie pojedynczych granulek nie zaszkodzi zwierzęciu. Wielu opiekunów zostaje już przy nim, ponieważ większość kotów bardzo dobrze akceptuje ten rodzaj podkładu. Dodatkowo żwirek jest chwalony za swoje umiejętności pochłaniania moczu, zbrylania się i neutralizacji nieprzyjemnych zapachów.

 

Żwirek kukurydziany Corn Cat Golden, który sie nie roznosi

 

Kukurydziany żwirek jest lekkim produktem, czy więc nie będzie się łatwo roznosił? Nie, jeżeli wybierzesz ten o grubszych wałeczkach, jak Super Benek Corn Cat Golden! Jego obłe kształty, równomierna struktura i waga zapobiega nadmiernemu roznoszeniu się poza kuwetę. Koniecznie wypróbuj tej opcji. Pamiętaj jednak, żeby oprócz wyrzucania zbrylonych grudek, regularnie wymieniać również całą zawartość kuwety! Zbyt długie używanie doprowadzi do rozpadu struktury i żwirek zacznie się pylić!