Jaki preparat dla kota na kleszcze? Przegląd najpopularniejszych środków

Jaki preparat dla kota na kleszcze? Przegląd najpopularniejszych środków

Kiedy stajemy przed wyborem preparatu dla kota na kleszcze — mnogość proponowanych rozwiązań może nas przytłoczyć. Obroże, kropel, tabletki, spray. Od tego, jaki preparat wybierzemy, zależy zdrowie naszego mruczka, ponieważ niestety, ale choroby odkleszczowe są dla niego bardzo niebezpieczne. A skuteczność preparatów nie zawsze taka sama. Poznajmy zatem najczęściej spotykane środki ochrony przed pasożytami zewnętrznymi.

Krople na kleszcze dla kota, czyli preparaty spot on/line on

Preparaty spot on/line on, potocznie nazywane są kroplami na kleszcze.  Ten preparat dla kota na kleszcze to substancja zamknięta jest w pipecie i podajemy ją miejscowo na skórę kota. Są one bardzo popularne, przede wszystkim ze względu ma dostępność, cenę oraz łatwość aplikacji. Ich skuteczność zależy od:
– użytej substancji czynnej — przeciwko kleszczom stosuje się najczęściej fipronil, flumetryna, imidakloprid, amitraza i, coraz częściej, olejki eteryczne czy preparaty ziołowe. Naturalne środki kuszą opiekunów zwierząt, jednak musimy pamiętać, że najważniejsze to sprawdzić, czy faktycznie zostały przebadane pod kątem skuteczności;
WAŻNE: wybierając krople dla kota, należy sprawdzić czy nie są opracowane na bazie permetryny. Ta substancja jest wysoce szkodliwa dla kotów, a można ją często spotkać w preparatach dla psów. Lepiej więc kupować dedykowane środki

kleszcze koty

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Również w parku, na trawniku czy wokół krzewów

Skuteczność kropli przeciw kleszczom

Na skuteczność kropli mają wpływ:
receptury — rodzaj użytego środka czynnego to jedno, jednak ilość i połączenie substancji jest równie ważne. Dlatego też środki dostępne w marketach lub sklepach zoologicznych wykazują działanie do 3-4 tygodni. Natomiast te na receptę, które można kupić w gabinecie u weterynarza, nawet do 3 miesięcy;
sposobu aplikacji — dobór odpowiedniej dawki do masy ciała oraz aplikacja na skórę, nie zaś na sierść kota ma duże znaczenie. Warto też zapisać datę, kiedy producent sugeruje zaaplikowanie kolejnej dawki, ponieważ powinniśmy 2-3 dni przed zakończeniem działania poprzedniej zaaplikować kolejną.
Więcej informacji i komentarz lekarza weterynarii o preparatach spot on/lin on znajdziemy w artykule: link

 

Tabletki przeciwko kleszczom

Kolejnym, popularnym środkiem kleszczobójczym i odstraszającym insekty są tabletki. Wprawdzie częściej spotykamy tabletki dla psów niż kotów, jednak i tych na rynku pojawia się coraz więcej. Niewątpliwym plusem tego preparatu dla kota na kleszcze jest niemal natychmiastowe działanie. Substancja czynna zaraz po podaniu rozchodzi się za pomocą białek po całym organizmie. Wybór tabletki oraz dawkowanie należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Ważne jest, aby kot był przez niego przebadany, ponieważ największe stężenie leku kumuluje się w wątrobie, tkance tłuszczowej i mięśniowej oraz w nerkach. Może więc to obciążyć organizm kota, szczególnie jeśli i tak cierpi na jakieś choroby lub zaburzenia. Tabletki podaje się w odstępach między 4 a 12 tygodni.

 

Obroże przeciw kleszczom dla kota

 

jaki preparat przeciwko kleszczom dla kota

Warto zastanowić się jak zabezpieczyć kota przed insektami

Obroże przeciwpchelne i kleszczowe mają tylu samo przeciwników co zwolenników. Zacznijmy więc od specyfiki działania tego typu ochrony. Obroża nasączona jest substancją czynną, przy kontakcie ze skórą zwierzęcia stopniowo uwalnia i rozprzestrzenia się po ciele zwierzęcia. Można więc powiedzieć, że jest to niejako odpowiednik kropli. Pamiętajmy jednak, że tutaj stężenie substancji czynnej jest zdecydowanie mniejsze, a przed kleszczami najlepiej chronione są okolice głowy i szyi kota, a więc miejsca bezpośredniego styku z obrożą.
Niewątpliwą zaletą stosowania tego rozwiązania jest fakt, że obroże mają swoją żywotność często nawet powyżej 6 miesięcy! Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że należy wybrać te wodoodporne, aby faktycznie ich skuteczność była tak długa. Najczęściej pod kątem wad wymienia się ograniczenia i możliwość zaczepienia się o siatkę, gałąź lub cokolwiek innego przez koty wychodzące, które same wędrują się po okolicy. Zakładając obrożę, pamiętajmy, żeby przynajmniej na początku sprawdzać, czy nie występują reakcje alergiczne. A między szyją kota, a obrożą mieszczą się nam dwa palce – pokaże to nam, że obrożę założyliśmy poprawnie, czyli ani nie za ciasno, ani też za luźno.

 

Szampon i spray dla kota

Szampony to jedna z najtańszych metod walki z insektami. Jest jednak również najbardziej czasochłonną. Mycie kota takimi środkami powinno odbywać się regularnie, ponieważ są to typowo środki usuwające istniejące już zagrożenie, a nie takie, które zapewniają długotrwałą ochronę. Z racji tego, że nie zaleca się częstego mycia kota, ta metoda jest stosowana rzadko. Częściej w sprzedaży znajdziemy środki w postaci sprayu. Jednak i one zalecane są jako dodatkowo ochrona, nie zaś jako podstawa. Nie polecana jest ona dla kotów młodych. Warto też pamiętać, że nie wolno pryskać wokół pyszczka naszego mruczka. Jeżeli nasz kota na co dzień nosi obrożę ochronną, a zabieramy do na wycieczkę do lasu lub na łąkę, spray możemy potraktować jako dodatkową ochronę i zabezpieczenie.