Koronawirus u kotów – jakie są fakty?

Koronawirus u kotów – jakie są fakty?

W dobie zagrożenia koronawirusem wielu właścicieli zwierząt domowych zastanawia się, jak dbać o ich i swoje zdrowie. Czy kot może przenosić koronawirusa? Co powinni wiedzieć posiadacze zwierząt domowych w czasie epidemii koronawirusa? Nie ma przesłanek wskazujących na zagrożenie zarażeniem ze strony naszych pupili, ale jako właściciele powinniśmy być świadomi kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną.

Koronawirus u zwierząt — jakie są fakty

Koronawirus SARS-CoV-2 stanowi niewątpliwe zagrożenie dla ludzi, natomiast nie jest jedynym znanym w medycynie patogenem z tej grupy. Koronawirusy są powszechnym rodzajem wirusów. Epidemia w 2003 roku była spowodowana przez SARS i charakteryzowała się tym, że przechodziła z jednego gatunku na drugi. Jednak nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia u kotów. WHO zapewnia, że aktualnie nie ma żadnych danych ani wiedzy medycznej wskazującej na to, żeby nasi domowi pupile mogli zarażać ludzi lub same chorować w wyniku zakażenia koronawirusem SARA-CoV-2. Śladowe ilości patogenu na sierści psa wykryto u psa w Hong Kongu. Należy mieć jednak na uwadze, że wirusy szybko potrafią mutować, dlatego warto zachować ostrożność.

Koronawirus u zwierząt – higiena przede wszystkim

Mimo, że jak wspominaliśmy wcześniej, aktualnie nie ma przesłanek, które sugerują, że koty zarażają koronawirusem ważne jest, aby przestrzegać dobrych nawyków higienicznych. Ważne, aby:
– myć ręce po ale też przed kontaktem z kotem. To samo dotyczy się kontaktu z jedzeniem, miską, akcesoriami czy odchodami kota,
– częściej wymienić żwirek w kuwecie i dezynfekować ją,
– powstrzymać się od całowania kota, wtulania się w niego głową,
– jeżeli kot jest wychodzący starać się ograniczyć jego terytorium poruszania się i kontakty z innymi kotami.
Nie znaczy to jednak, że mamy przestać opiekować się naszymi kotami lub ich unikać – warto jednak zachować zdrowy rozsądek i zwrócić nieco większą uwagę na kwestię higieny.

Czy dezynfekować kota po spacerze?

Jeżeli wychodzimy z kotem lub pozwalamy mu na opuszczanie domu i wychodzenie na ogród, pewnie zastanawiamy się, czy trzeba kotu zdezynfekować łapki lub całe futro. Zdecydowanie nie! Koronawirus należy do mniej odpornych na warunki środowiskowe niż inne znane patogeny. Dodatkowo brak jest aktualnych doniesień, że zwierzęta domowe roznoszą koronawirusa. Dezynfekcja jest więc zbędna, a może doprowadzić do oparzenia delikatnej skóry kota! Takie samo prawdopodobieństwo przeniknięc z sierści zwierzęcia jak z płaszcza, w którym byliśmy na spacerze. Wystarczy, że zadbamy o higienę naszych dłoni po kontakcie ze zwierzęciem.

Koronawirus — czy mogę iść z kotem do weterynarza?

Zaleca się, aby mniej pilne wizyty u lekarza weterynarii przełożyć na spokojniejszy czas. Nie jest to kwestia związana z możliwym zakażeniem się koronawirusem przez naszego kota. A z ogólnymi zaleceniami Ministra Zdrowia na temat ograniczenia przemieszczania się i wychodzenia z domu. Jeśli jednak martwisz się o zdrowie swojego kota lub dzieje się mu coś złego — skontaktuj się z przychodnią weterynaryjną telefonicznie. Podczas rozmowy opisz dokładnie i spokojnie całą sytuację, odpowiedz rzetelnie na pytania i zastosuj się do zaleceń lekarza weterynarii.