5 prostych kroków, aby posiadanie kota było bardziej eko

5 prostych kroków, aby posiadanie kota było bardziej eko

To, że każdy z nas ma realny wpły na to, jak będzie wygladała nasza planeta w przyszłości jest dla wszystkich jasne. Wiemy i coraz więcej czasu poświęcamy na dbanie o środowisko naturalne, ograniczenie zużywania śmieci, odpowiednią ich segregację. Słowo “ekologia” jest bardzo powszechnie używane w dzisiejszych czasach. Jak w odniesieniu do tego mają się nasi czworonożni przyjaciele? Czy posiadanie kota jest ekologiczne? Co możemy zrobić, żeby zniwelować negatywny wpływ na środowisko naszych mruczków?

Czy mój kot zanieczyszcza środowisko?

Każdy z nas pozostawia po sobie “ślad węglowy”, a więc całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych, które produkujemy przez całe swoje życie. Tak samo nasze psy i koty. Według Global Footprint Network przeciętnie Polak zużywa 4,4 ha/rok. Kota zaś 0,15 ha/rok. W porównaniu więc do człowieka koty mają niewielki wpływ na środowisko. Ale gdy już porównamy ze średnią światową, która wynosi 2,84 czy do śladu ekologicznego auta z napędem na 4 koła, który wynosi 0,41 ha rocznie, widzimy, że to oddziałowywanie na środowisko ma znaczenie.

Jak ograniczyć negatywny wpływ kota na środowisko naturalne?

Wybierz odpowiedni żwirek

Kot przeciętnie zużywa ok. 35 kg żwirku rocznie, dlatego wybór odpowiedniego ma wielkie znaczenie dla naszego środowiska. Jeżeli leży nam na sercu dobro naszej planety, warto zaopatrzyć się w żwirek biodegradowalny, z naturalnych surowców lub odpadów po produkcji pasz – czyli np. żwirek kukurydziany. Żwirek kukurydziany czy drewniany możemy również kupić w opakowaniach papierowych i tym samym zmniejszyć ilość zbędnego plastiku. Dla mniejszego wykorzystania żwirku poleca się kupowanie podłoża zbrylającego się, dzięki czemu nie ma potrzeby wyrzucania do kosza całej zawartości kuwety po paru skorzystaniach z niej przez kota.

Jak używać żwirek, żeby być bardziej ekologicznym?

Samo korzystanie ze żwirku ma też znaczenie dla zmniejszenia ilości odpadów do środowiska. Przy żwirkach zbrylających się, nie ma konieczności usuwania całej zawartości kuwety tak szybko jak w przypadku żwirków niezbrylających. Obserwując stan żwirku możemy przedłużyć jego czas eksploatacji i wymieniać całość po 3-4 tygodniach, a nie jak zalecane jest na opakowaniach po 2-3 tygodniach. Oczywiście wszystko zależy od tego jak często nasz kot korzysta z kuwety i z jaką intensywnością. Dobrym pomysłem są pochłaniacze do żwirków (np. antybakteryjne), które dodane do kuwety przedłużają jej świeżość i skutecznie hamują rozwój bakterii. A gdzie wyrzucać zużyty żwirek dla kota? Według wytycznych Ministerstwa Środowiska – do konterneta z odpadami zmieszanymi.

Super-Benek-Pochlaniacz-Zapachow-zeolite---morskiNeutralizator-OWOCOWYNeutralizator-BIALE-KWIATY-spray

Zwróć uwagę na karmę

Według zaleceń przeciętnie kot powinienem zjadać 65 kg mięsa miesięcznie (w tym z podrobami). Kot jest mięsożercą i nie wyjdzie mu na zdrowie, jeżeli ograniczymy mięso w jego diecie. Jak więc karmić kota, aby być nieco bardziej ekologicznym? Tutaj rozwiązaniem są dobrej jakości karmy, które kompleksowo dostarczą wszystkich potrzebnych elementów do prawidłowego rozwoju. Lepiej zapobiegać niż leczyć – jest tu bardzo trafnym przysłowiem. Zwracajmy też uwagę na kraj produkcji karmy. Polskie produkty nie muszą dodatkowo być transportowane z daleka, co tym samym zmniejsza koszt dla środowiska.

DIY, czyli akcesoria ręcznie robione

Kiedy czujemy nieodpartą chęć na kupowanie kotu nowych zabawek, zastanówmy się czy z tego, co mamy w domu, nie możemy wyczarować angażującej zabawki. Nie jest tajemnicą, że koty uwielbiają kartonowe pudełka. Do tego legowisko ze starej poduszki i kot będzie spał niczym król. Patyk z drzewa, sznurek i pióro ptaka znalezione podczas spaceru w parku, jest tak samo świetną zabawką, jak, wędka kupiona w sklepie. Dla mających więcej czasu, zapału i smykałki do majsterkowania z pewnością nie będzie też problemem zbudowanie drapaka dla kota. Sky is the limit 😉

Używane jest lepsze!

Nowy kot w domu to nowe potrzebne akcesoria. Transporter, miska, szelki? To wszystko można kupić z drugiej ręki, często w bardzo dobrym stanie! I taniej…a zaoszczędzone pieniądze można przelać na schronisko dla zwierząt 🙂
Oczywiście używane rzeczy należy dobrze wyczyścić i zdezynfekować, aby pozbyć się mikroorganizmów oraz zapachów poprzedniego właściciela.