Kilkudniowy wyjazd. Co z kotem?

Kilkudniowy wyjazd. Co z kotem?

Kiedy nadchodzi czas na zasłużony odpoczynek lub nagłe wyjazdy służbowe, właściciele kotów często stają przed dylematem: co zrobić z naszym futrzanym przyjacielem? Decyzja ta może zależeć od wielu czynników, takich jak charakter kota, dostępność opieki czy możliwość zabrania go ze sobą. Niezależnie od wyboru, istotne jest zapewnienie kotu odpowiedniej opieki i komfortu podczas naszej nieobecności, aby uniknąć stresu i zagwarantować mu spokojny czas.

Różnorodność kociej natury.

Koty, podobnie jak ludzie, są jednostkami o różnych temperamentach i preferencjach. Niektóre z nich uwielbiają towarzystwo i adaptują się do nowych sytuacji bez większych trudności, podczas gdy inne są bardziej nieufne wobec zmian w otoczeniu. Dlatego też zrozumienie charakteru naszego kota może być kluczowe przy podejmowaniu decyzji dotyczącej jego opieki podczas naszej nieobecności. Właściciele powinni wziąć pod uwagę, czy ich kot preferuje pozostawanie w domu w znanych mu warunkach, czy też bardziej komfortowo czuje się w podróży, w otoczeniu swoich opiekunów. Patrząc ogólnie na ten gatunek, koty są zwierzętami terytorialnymi. Przebywanie w miejscu które znają, w którym wiedzą gdzie się ukryć daje im poczucie bezpieczeństwa. A co z nowymi miejscami? Koty aklimatyzują się powoli. Uznaje się, że potrzeba 4 do 8 tygodni. Zazwyczaj więc przyjmuje się, że parodniowy wyjazd i zabieranie ze sobą na niego kota nie jest najlepszym pomysłem.

 

Terytorialne instynkty czyli koty i adaptacja.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, koty są zwierzętami terytorialnymi, które przywiązują się do swojego miejsca zamieszkania i odczuwają potrzebę jego obrony. Dla wielu z nich zmiana otoczenia może być stresująca i trudna do zaakceptowania. Co do zasady koty to płochliwe stworzenia. Nawet jeśli udają, że są nieustraszone, zazwyczaj na różnego rodzaju „zagrożenia” czyli sytuacje nietypowe, reagują nadmiernie bojaźliwie.  W takich sytuacjach, pozostawienie kota w domu, w znanym mu środowisku, z regularną opieką opiekuna może być najlepszym rozwiązaniem.
Jednakże, jeśli podróż jest nieunikniona, istnieją sposoby na złagodzenie stresu u kota, takie jak stopniowe przyzwyczajanie go do transporterka czy zapewnienie mu swoich ulubionych zabawek i koce.

 

Stres podróżowania dla kotów

Podróżowanie może być stresujące nawet dla najbardziej przyjaznych i spokojnych kotów. Długa podróż, hałas i obce zapachy mogą wpływać na ich samopoczucie i zachowanie. Ważne jest również samo skojarzenie z podróżą. Bo gdzie najczęściej zabieramy koty wkładając je do transportera? A no do weterynarza! Niemniej jednak, są również koty, które czerpią radość z podróży i są gotowe na nowe przygody wraz ze swoimi opiekunami. Przed podjęciem decyzji o zabraniu kota w podróż, należy ocenić jego temperament oraz jego zdolność do radzenia sobie ze zmianami i stresującymi sytuacjami. O tym jak podróżować z kotem pisaliśmy z artykule: link   – zachęcamy do przeczytania.

 

Odpowiednia opieka to klucz do spokoju

Bez względu na to, czy decydujemy się pozostawić kota w domu czy zabierać go ze sobą, kluczowe jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki. Regularne karmienie, dostęp do czystej wody, czyszczenie kuwety oraz zapewnienie mu towarzystwa lub zajęć, które pozwolą mu się rozproszyć, są niezwykle ważne dla jego samopoczucia. W przypadku pozostawienia kota w domu, warto skorzystać z usług opiekuna, który zadba o jego potrzeby w naszej nieobecności.

 

Wyjazd. Co z kotem?

Planując wyjazd mamy klika opcji, co zrobić z naszym przyjacielem. Możemy zostawić go w domu i poprosić kogoś o pomoc w opiece. Patrząc przez pryzmat genetalnych upodobań kotów, jest to rozwiązane najbardziej polecane. Dlaczego? Ponieważ wszystko jest „po staremu” oprócz osoby Opiekuna. Łatwiej kotu zaakceptować taki stan rzeczy. Należy jednak pamiętać, że dochodzący opiekun powinien odwiedzać kociaka PRZYNAJMNIEJ RAZ DZIENNIE.

Kolejne rozwiązanie, to zawiezienie kota do rodziny czy znajomych. Stres związany ze zmianą miejsca bytowania na pewno będzie mniej uciążliwy dla kota, jeżeli trafi do osób, które zna, często widuje i lubi. Na co warto zwrócić uwagę, to to czy w domu tym nie znajdują się inne zwierzęta. Raczej warto unikać dodatkowych stresów związanych z poznawaniem innego kota czy psa.

co zrobić z kotem podczas wyjazdu

Zapewnienie opieki, to podstawa bezpieczeństwa i komfortu kota

W ostatnim czasie coraz częściej możemy spotkać się z petsitterami czy hotelami dla zwierząt. To kolejna opcja dla planujących wyjazd. Przed oddaniem kota pod opiekę hotelu czy opiekuna z zewnątrz zawsze powinniśmy sprawdzić kwalifikacje, warunki (jeżeli myślimy o hotelu) oraz dokładnie przestudiować regulamin i umowę.

 

Wspólny urlop z kotem?

Dla niektórych właścicieli i ich kotów wspólne podróże są wyjątkową okazją do spędzenia czasu razem i budowania więzi. Polecamy ciekawą rozmowę z Opiekunami Lukrecji, która zwierza świat: link. Podróżowanie razem może być nie tylko przyjemne dla obu stron, ale także dostarczać niezapomnianych wspólnych doświadczeń. Jednakże, nie każdy kot jest odpowiedni do podróży, dlatego przed podjęciem decyzji należy dokładnie przemyśleć, czy będzie to dla naszego kota komfortowa i bezpieczna opcja.