Nowy kot w domu – jak zapoznać ze sobą koty

Nowy kot w domu – jak zapoznać ze sobą koty

Nowy kot w domu dla kota rezydenta jest wielkim wydarzeniem. W drugą stronę jest dokładnie tak samo plus dochodzi stres zmiany miejsca mieszkania. Jeżeli nie zadbamy o prawidłowy przebieg zapoznania się zwierząt ze sobą, może okazać się, że koty nigdy się ze sobą nie dogadają. Polecane jest postępowanie zgodnie z zasadą tak zwanej socjalizacji z izolacją. Jak ją przeprowadzić? Odpowiedź w artykule.

 

Nowy kot, a okres pierwotnej socjalizacji

Okres pierwotnej socjalizacji to nic innego jak pierwsze 12 tygodni życia kota. Zazwyczaj kociaka przyjmujemy do swojego domu, gdy już potrafi jeść i zaczyna korzystać z kuwety czyli koło 6-7 tygodnia życia. Natomiast jest to bardzo ważne, żeby chociaż do 12 tygodnia kot przebywał ze swoją matką, lub w kocim towarzystwie. Dlaczego? Bezpośredni kontakt i podpatrywanie zachowań, pomaga kociętom wytwarzać podstawowe reakcje, które później wykorzystywać będą w dorosłym życiu. Maluch uczy się nie tylko korzystać z kuwety, ale również polowania, nauki „kociej mowy”, zabawy i wyznaczania granic. Dlatego, jeżeli mamy taką możliwość, pozwólmy kotu nieco dłużej przebywać z matka. Pozwoli to uchronić przed wieloma trudnymi sytuacjami w późniejszych latach.

 

Jak zapoznać nowego kota z kotem domowym?

Poniżej opisane punkty, pomogą zapoznać ze sobą koty, Jednak czas trwania każdego trzeba dopasować do charakteru kotów i tego jak reagują na poszczególne etapy. Pamiętaj: kolejny krok wdrażaj dopiero, gdy oba koty będą spokojne i przyzwyczajone do sytuacji.

 

  1. Zapewnij nowemu kotu osobne pomieszczenie

Niech nowy członkiem rodziny na początku oswoi się z sytuacją, nowym miejscem, poczuje się bezpiecznie. W osobnym pokoju, do którego nie będzie miał dostępu kot rezydent. Niech nowy kot spędzi tam parę dni. Jeżeli zastanawiasz się, jak przygotować takie pomieszczenie i cały dom na przybycie nowego kociaka, zapoznaj się z tym artykułem.

  1. Wymiana zapachów

Równolegle możemy przyzwyczajać kota do zapachu starszego kolegi i w drugą stronę. Poprzez nasz ręce, zabawki. Dla kotów węch ma znaczenie kluczowe. Jeżeli nie znają zapachu drugiego osobnika, traktują go jak intruza

  1. Zmiana miejsc w pomieszczeniach

Nowego kota przenosimy w miejsce, w którym zazwyczaj spędza czas rezydent, a starszego kota, do pomieszczenia, w którym parę dni przebywał kociak. Nie pokazujemy kotów sobie nawzajem. W tym kroku chodzi nie tylko o poznanie zapachu, ale również pozostawienie informacji zapachowej.

  1. Zabawy dystansowe

W tym kroku przydadzą się zabawki dystansowe, którymi można bawić się z kotami przez uchylone drzwi. Wciąż nie dopuszczaj do bezpośredniego kontaktu obu kotów.

 

  1. Pierwsze zapoznanie

Ważne: w tym kroku przyda się pomoc drugiej osoby.

Pierwsze kontakty powinny trwać parę minut. Możesz ustawić nowego kota na podwyższeniu (szafa, krzesło), tak żeby oba mruczki miały swoje strefy bezpieczeństwa. Niech spokojnie się sobie przyglądają, wąchają. Jednak jeżeli zauważysz nerwowość u któregokolwiek kota – przerwij i odizoluj je od siebie.

  1. Wspólne przebywanie pod opieką

Gdy koty zaczną akceptować swoje towarzystwo, wciąż warto być przy nich i nie zostawiać w jednym pomieszczeniu na dłużej. Dopiero gdy mamy, że brak jest między nimi napięcia, możemy wydłużać naszą nieobecność w domu.

 Nowy kot – czego unikać?

W przypadku kotów tak zwane „puszczenie na żywioł”, bo jakoś się dogadają nie jest dobrym rozwiązaniem. Kocia nieufność to ich naturalny mechanizm obronny. Lepiej z daleka nastroszyć się, pokazać swoją siłę i liczyć, że intruz odejdzie niż ryzykować zranienie i przez to zmniejszyć swoje szanse na przetrwanie. Oczywiście, zdarzają się koty, które w ciągu 5 minut akceptują nowego kolegę, ale są to zdecydowanie wyjątkowe sytuacje. Bardzo złym pomysłem, jest nakładanie kotom jedzenia do wspólnej miski. Ludzi posiłek zbliża, to prawda. Ale koty to myśliwi, którzy bardzo zaciekle potrafią bronić swojej zdobyczy. Nie próbujmy również na siłę przymuszać do kontaktu, np. przez trzymanie kotów na rękach i stykanie noskami. Koty mogą stać się bardzo nerwowe i zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale też nam.

Poprawnie przeprowadzony proces zapoznawania zaowocuje dobrą relacją kotów