Czy i kiedy kąpać kota?

Czy i kiedy kąpać kota?

„Patrzcie dzieci, jak się kotek myje. Łapki, buzię, uszy, szyję…” – od najmłodszych lat obserwujemy i uczymy się, że kot jest jednym z najbardziej dbających o higienę zwierząt. Jednak, szczególnie latem, gdy kot spędza więcej czasu na świeżym powietrzu, pojawia się pytanie: czy kąpać kota?

 

Kot a kąpiel – to niekiedy konieczność

Podczas codziennej pielęgnacji, kot doskonale radzi sobie z dbaniem o czystość swojego futra. W niektórych sytuacjach jednak kąpiel jest nieunikniona.

– Wyjątkowo ciężkie zabrudzenia

Smoła, olej, płyny, substancje chemiczne – takim i podobnym zabrudzeniom kot nie poradzi sobie sam. Dodatkowo wylizując takie substancje może się zatruć!

– Leczenie zmian skórnych

W takim przypadku to lekarz weterynarii jednoznacznie wyda nam zalecenia i przepisze odpowiednie preparaty. Zastosowanie się do nich pomoże zwalczyć chorobę, a tym samym skrócić chorobę kociaka.

– Kot zaprzestaje higieny lub myje się niedokładnie

Kot, które cierpią z powodu choroby, mogą przestać zaprzątać sobie głowę myciem się. Cała ich energia skupia się na pokonaniu bólu, należy wtedy pomóc im w pielęgnacji futra. Zdarzyć się również może, że kot, na przykład z nadwagą, nie jest w stanie dosięgnąć językiem w okolice kręgosłupa czy ogona. Przez co myje się niewystarczająco dokładnie.

 

Kąpiel kota – czy zawsze wiąże się ze stresem?

U większość kotów, niestety, kąpiel wiąże się ze stresem. Szczególnie dotyczy to kotów kilkuletnich, które nigdy wcześniej nie miały okazji do kontaktu z wodą, nie są do niej przyzwyczajone. Dlatego jeżeli jesteś nowym „świeżym” właścicielem małego kotka, warto, żebyś oswajał go z wodą, bo nigdy nie wiadomo, kiedy to może się przydać. Jak to zrobić? Możesz pomyśleć o zakupie fontanny do zabawy lub zachęcać do zabawy piłeczką w płytkiej misce z wodą. Innym pomysłem może być zabawa na mokrym ręczniku. Najważniejsze, żeby bardzo powoli oswajać kota z wodą i budować pozytywne skojarzenia.

Kota warto przyzwyczajać od bieżącej wodu już od najmłodszych lat

Jak kąpać kota?

A jeżeli musimy kota wykąpać, a nigdy wcześniej tego nie próbowaliśmy? Po pierwsze – to my, właściciele, musimy wykazać się zimną krwią. Jeżeli jesteśmy spokojni i przemawiamy do kota bez nerwów, głaszczmy – mamy większe szanse na uspokojenie go. Na początku możemy spróbować umyć kota szamponem suchym ( w pudrze). Szampony takie mają również właściwości pielęgnujące i może się okazać, że poradzą sobie z zbrudzeniami, a my oszczędzimy kotu stresu.

7 zasad kąpania kota

  • Stosuj kosmetyki przeznaczone dla kotów! Używanie tych dla ludzi, to baaaaardzo zły pomysł, ze względu na to, że nasza skóra różni się od skóry mruczków i nawet delikatny szampon dla dzieci, może powodować jej podrażnienie.
  • Myj kota pod delikatnym strumieniem wody. Napuszczanie wody do wanny może nie okazać się dobrym pomysłem. Kotu łatwiej będzie znieść stanie w pustej wannie niż w napełnionej wodą.
  • Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę. Pod żadnym pozorem nie myjmy kota w całkiem zimnej wodzie czy w gorącej. Niech to będzie temperatura również dla nas przyjemna.
  • We dwoje łatwiej. Szczególnie, gdy jest to pierwsza kąpiel i jeszcze nie wiemy jak zachowa się kot – poprośmy kogoś o pomoc. Druga osoba będzie mogła przytrzymać kota, podać przedmiot, uspokajać mruczka
  • Kota dokładnie osusz ręcznikiem po kąpieli. Dokładne wytarcie jest niezwykle ważne, żeby nie dopuścić do wyziębienia organizmu.
  • Kąp kota w miejscu, które zna. Ważne żeby zapewnić kotu jak najwięcej komfortu, a nowe miejsce (np. łazienka w hotelu) samo w sobie jest już stresujące.
  • Pamiętaj o nagrodzie. Ważne, żeby po nagrodzić kota – może to być jego ulubiony przysmak, chwila zabawy (jeżeli tylko będzie tego chciał, ponieważ może się okazać, że kot będzie potrzebował spokoju i samotności).