Koty od zawsze fascynowały ludzi swoim niezależnym charakterem, tajemniczym spojrzeniem i unikalnym sposobem bycia. To sprawiło, że wokół mruczków narosło wiele mitów, jak choćby ten, że koty są samotnikami. Choć mogłoby się wydawać, że doskonale radzą sobie same, w rzeczywistości mają wiele potrzeb, o których nie zawsze pamiętają ich właściciele.
Te ciche i z pozoru zdystansowane stworzenia potrafią – choć nie wprost – pokazać, czego potrzebują. W tym artykule przyjrzymy się jak koty komunikują swoje potrzeby w trzech fundamentalnych obszarach: diecie, higienie oraz zabawie. Jeźeli jako opiekun pragniesz poznać lepiej swojego futrzaka, sprawdź jak komunikuje potrzeby, które są podstawą jego zdrowego i szczęśliwego życia.
Dieta – jakie są potrzeby Twojego kota?
Chociaż koty nie mogą powiedzieć Ci wprost, co powinny jeść, ich organizmy jasno sygnalizują, jakie składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Koty to zwierzęta mięsożerne. Dobrze, jeśli ich dieta opiera się głównie na białku pochodzenia zwierzęcego. Wybierając karmę, warto zwrócić uwagę na jej skład – najlepiej, aby na pierwszym miejscu znajdowało się mięso, a nie produkty pochodzenia roślinnego. Jeśli przykładowo kot będzie niechętny wobec karmy, którą wybrałeś, zastanów się czym może być to spowodowane. Pomyśl, co się zmieniło np. nowa miska, jedzenie w trudno dostępnym miejscu lub zbyt blisko kuwety, a może skład pokarmu. Pamiętaj, kot daje Ci sygnały.
Co do samej diety, nieodpowiednia może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca czy choroby nerek. Szczególnie ważne jest zapewnienie kotu odpowiedniej ilości tauryny – aminokwasu, który jest niezbędny dla zdrowia serca, wzroku i układu odpornościowego. Kiedy kot nie otrzymuje wystarczającej ilości tauryny z pożywienia, jego organizm zaczyna tracić równowagę, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Oprócz karmy suchej i mokrej, warto rozważyć dietę BARF, która opiera się na podawaniu kotom surowego mięsa z odpowiednimi suplementami. Jednak decydując się na ten sposób żywienia, należy dokładnie zapoznać się z zasadami jego stosowania i konsultować się z weterynarzem. Pamiętaj również, że kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Niektóre koty nie piją wystarczająco dużo z miski, dlatego warto zainwestować w fontannę wodną, która zachęca do częstszego picia.
Higiena to podstawa, ale co się za tym kryje
Choć koty słyną z tego, że są wyjątkowo czystymi zwierzętami i spędzają długie godziny na pielęgnacji swojego futra, to nie oznacza, że właściciel nie powinien im w tym pomagać. Regularna pielęgnacja futra jest kluczowa, zwłaszcza u kotów długowłosych, które mają tendencję do tworzenia kołtunów. Czesanie nie tylko pomaga utrzymać sierść w dobrej kondycji, ale także redukuje ilość połkniętych włosów, które mogą prowadzić do tworzenia się kul włosowych w przewodzie pokarmowym.
Koty nie powiedzą Ci również, że ich pazury wymagają regularnej kontroli. Jeśli nie mają odpowiedniego drapaka, pazury mogą przerastać i powodować ból. Warto więc zaopatrzyć się w solidny drapak, który nie tylko zaspokoi instynkt drapania, ale także uchroni meble przed zniszczeniem. W razie potrzeby pazury można delikatnie przyciąć specjalnymi nożyczkami – jednak jeśli nie masz doświadczenia, lepiej udać się do weterynarza lub groomera.
Nie zapomnij także o higienie zębów i jamy ustnej. Choroby przyzębia są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u kotów. Regularne szczotkowanie zębów specjalną pastą dla kotów oraz podawanie przysmaków dentystycznych może znacząco poprawić stan uzębienia Twojego pupila. Jeśli o tym zapomnisz, spodziewaj się sygnału od swojego pupila. Może to zakomunikować np. przez wokalizację, spodziewaj się awantury. Innym niepokojącym sygnałem będzie charakterystyczny nieświeży zapach z otwartej buzi.
Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest dbałość o czystość kuwety. Koty są niezwykle wybredne, jeśli chodzi o warunki, w jakich załatwiają swoje potrzeby. Kuweta powinna być regularnie czyszczona, a żwirek wymieniany na świeży. Warto również dopasować rodzaj żwirku do preferencji kota – niektóre wolą żwirek bentonitowy, inne silikonowy, a jeszcze inne drewniany czy kukurydziany. Niektóre mają przyjemniejszą strukturę, inne zapach. Jeśli kot nie załatwia się przed kuwetą, często sygnał ten kojarzony jest z chorobami. Może chodzić o zupełnie coś innego. Zastanów się, czy powodem nie jest zmiana żwirku lub zapomniana kupa w kuwecie.